| pisica90 a întrebat:

Salut, cum pot face eu pace cu mine din trecut? In trecut am făcut niște fapte pe care în ziua de azi le regret foarte mult și cred că nu trece o zi fără să mă gândesc la cine am fost chiar dacă eu am evoluat într un sens bun. Ce aș putea să fac să mă concentrez pe prezent si sa fac pace cu mine?

Răspuns Câştigător
| AnaisAnais15 a răspuns:

Hei, uite, dacă nu vrei sa te duci la terapie, o sa îți dau următorul sfat.
Tu alegi dacă il vei lua in considerare.
Eu sunt genul de persoana, care pune orice la suflet, orice vorba.
Normal, ca făcând asta devin dezamăgita. Dar ulterior, m-am regăsit, si mi-am pus întrebări, de ce fac asta, de unde provin gândurile, gesturile astea? Fel si fel de întrebări, le poți scrie pe o foaie, pana găsești blocajul tău. Pentru ca exista, ceva te ține blocata in trecut, la acea întâmplare, poate e ok sa te întorci acolo, să vezi ce s-a întâmplat de fapt, dacă nu vrei sa devina real, măcar imaginează-ți.
Pana la urma urmei, trecutul numai contează, e important ziua de astăzi, e important sa speri ca maine va fi mai bine, sa crezi, sa simți cu toată puterea ta. Dacă nu poți, joaca teatru tu cu tine. Prefa te zilnic ca ești bine, pana chiar asta vei crede si asa va deveni. O sa vezi.

7 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Considera ca ai făcut o mare realizare cu schimbarea asta, fii doar bucuroasa si mergi pozitiva. Logica mea e simpla. E usor sa ramai pe plus când ești deja în zona aia, dar când pleci cu multe punct in minus, drumul foarte greu spre pozitiv, deci ești o învingătoare. Felicitări pentru persoana care ai devenit.
Cheers

| anonim3247 a răspuns:

Un om care a făcut rău în trecut caută să nu se mai gândească la perioada aia.

| sammie a răspuns:

Nu poți să schimbi chestiile din trecut. Ține-ți capul înainte și axează-te pe viața ta din prezent nu pe cea din trecut.

| Adina5 a răspuns:

Un prim pas în a face pace cu trecutul este să îți accepți greșelile și să înveți din ele. Încetează să îți mai dai vina pe tine pentru ceea ce s-a întâmplat și începe să cauți soluții constructive. Încearcă să îți amintești ce ai învățat din acele experiențe și cum ai putea să aplici acele învățăminte în prezent. De asemenea, încearcă să îți ierți trecutul și să îți accepți greșelile ca parte din procesul tău de dezvoltare personală.

Un alt aspect important este să te concentrezi pe prezent și viitor, în loc să rămâi blocat în trecut. Încearcă să îți setezi obiective clare și realizabile, care să te ajute să îți menții atenția și energiile îndreptate spre ceea ce poți controla acum și spre ceea ce vrei să realizezi în viitor. În acest fel, îți vei da seama că viața ta nu se limitează la trecut și că ai o mulțime de opțiuni și posibilități în prezent și în viitor.

Este important să îți amintești că Dumnezeu este iertător și că poți să îi ceri iertare pentru faptele tale din trecut. Încearcă să meditezi și să te rogi în liniște pentru a găsi pacea interioară și a îți regăsi încrederea în tine și în capacitatea ta de a te dezvolta.

De asemenea, dacă simți că nu poți face față acestor gânduri și emoții negative singur, este recomandat să apelezi la ajutor specializat, fie prin intermediul unui duhovnic, fie prin terapie psihologică sau consiliere. Un profesionist experimentat te poate ajuta să îți explorezi mai profund emoțiile și să găsești soluții pentru a face pace cu trecutul.

| MihaiFundescu a răspuns:

Am fost si eu asa, nu o sa scapi niciodata de trecut doar trebuie sa te obisnuiesti cu el si tot ce a fost rau, nu se poate sa scapi de tot de ganduri iti vor mai veni din cand in cand mereu cand iti vin trebuie sa pleci la drum cu un singur gand in inima,, toate trec" iti vin ganduri rele ca ai o stare rea, mereu starea asta o sa treaca, daca incerci sa o intelegi atunci va trece din ce in ce mai greu, ce incerci sa intelegi si sa controlezi ajunge sa te inteleaga si controleze el pe tine, trebuie sa intelegi ca in momente de stari naspa iti vin ganduri naspa ca asa este normal si fieresc, in momente de fericire iti vin ganduri fericite si frumoase, cand ai momente de fericire uita-te in oglinda in ochii tai si intelege ca unde esti tu este toata lumea, fara tine nimic nu ar exista, daca simti ca iti lipsesc anumite chestii lupta pentru ele lupa pentru visele tale, dar nu incerca niciodata sa intelegi anumite stari care iti vin fara motiv, am avut si inca am problema asta am o viata de nota 10 sotie casa sunt consilier it stau cate 2/3 ore la servici am bani 2 masini pisica soparla bicicleta facem sport, alergam, tenis de masa, ne jucam cu mingea pase pe camp, ne plimbam, merge prin vacante, depinde si ce varsta ai eu am avut moemente de despresie pe la 17/18/poate si 19 dupa ce mi-am intalnit sotia m-am lasat de tot ce faceam rau, acum am 23 si totul este perfect in jurul meu, DAR inca imi vin astfel de momente cum imi spui tu, si ma simt vai si amar, imi amintesc de multe seara si incepe sa imi bata inima ca la curse, sotia mea sta langa mine si doarme linistita, la fel si pisica, la fel si soparla, la fel si tot ce mi-am dorit si am, nu am ce sa le fac la astfel de momente vin si pleaca, cu cat incerc sa le inteleg mai mult cu atata ma scufund in ele ca intr-o smoala neagra si lipicioasa, eu consider ca este imposibil sa le mai rezolv la varsta asta si mai ales cand ai tot ce ti-ai dorit. Sa stii ca orice iti doresti material sau sa intalnesti pe cineva care sa te ajute nu o sa se intample nimeni nu te poate ajuta cu asta ca treci singura prin ea, cu cat spui partenerului probleme care le ai de genul o sa te apese si mai tare si mai intens dar in momente mai scurte atata timp cat intelegi ca vine din starea care o ai nu din trecutul sau gandurile tale, starile mereu o sa treaca, cum e sus asa e si jos si cu e jos asa e si sus, daca stai si te uiti in jurul tau la ORICE cesti posibila cu viata sau fara viata o sa observi ca totu e dual, totul are poli, totul are perechea lui de contrarii. Nu poti sa faci pur si simplu sa dispara asa este viata cu bine si cu rau daca ar fi mereu bine fara rau crede-ma ca nu ai mai simti binele cu adevarat, eu mereu ma gandesc ca ma voi simti la fel de bine cand imi trec starile de genul pe cat de rau ma simt acum.
Daca vrei sa mai vorbim imi poti da cerere sau mesaj ca iti mai pot spune. Sa ai o zi buna si sper sa reusesti

| MihaiFundescu a răspuns:

Gandeste-te ca tor ce s-a intamplat si a fost tine de calatoria ta si a fost scris deja in cartea ta, nu te poti intoarce sa stergi sau sa rup foile atata timp cat cartea esti tu, si nici rusine nu trebuie sa iti fie, am si eu amintiri tampite rau pana la urma oricum nu o pun undeva pe cer sa vada tot orasul si dupa sa imi dea review, la sfarsit cand o sa se termine tot nimic nu o sa mai conteze sau existe, cu cat incepi mai repede sa lupti pentru ce vrei cu adevarat cu atat vei ajunge mai repede unde iti doresti, chiar si sa treci peste astfel de momente care spui tu iti trebuie un set de increderi in tine Numarul unu e mereu,, starea proasta trece"
,, gandurile nu exista" - nu le poti atinge vedea auzi sau mirosi practic nu exista
,, pisica mea ma iubeste"
,, gandurile sunt facute ca sa ma ajute si sa ma pazeasca de rau, nu sa ma faca sa ma simt mai rau decat ma simt acum"
Practic creierul nostru este o unealta pe care corupul si noi ca oameni cu suflet o putem folosi pentru a supravietuii, a face calcule, pentru a visa in zilele noastre este foarte greu sa il oprim, cand nu il putem opri noi suntem unealta lui daca stai bine si te gandesti creierul nu poate gandi PREZENTUL el doar formeaza viitorul pe baza trecutului oamenii de la yoga cauta prezentul dar sa stii ca eu niciodata nu am reusit sa il prind doar am invatat chestii pe care ti le spun acum si chiar m-au ajutat, o data ce intelegi astea stii si de ce se intampla asa.
Noi ca oameni inainte aveam creier ca sa ne spuna cand sa fugi daca venea un pradator spre noi de exemplu adica vedeam ceva fizic care ne putea omora si cu ajutorul creierului puneam tot la punct si fugeam sau ne cataram sau ne faceam invizibili, acum stressul face exact aceeasi chesti cand te gandesti la probleme creierul practic se sperie e ca si cum ai avea in fata ta pericole de moarte cend de fapt nimic nu exista si iti faci doar iluzii. Daca stai sa te gandesti nu ai cum sa te urasti tu pe tine pentru ce a fost in trecut ca tu nici macar nu esti doua persoane ca sa o poti ura pe cealalta tu esti una si aceeasi persoana. Sper sa te ajute eu de multe ori gandesc chestii de astea cand ma simt nasol si usor usor imi trece starea, depinde si cu ce te cofrunti eu am avut probleme si cu drogurile iar sotia traume din copilarie, numai eu am mai rams cu sechele de astea oricum.

| Stefix90 a răspuns:

Încearcă sa accepți ceea ce ai făcut dacă tu nu accepți nu poti trece peste asta și vei fi presat/presată de asta și mult noroc în viitorul tău.