| VladMarian77 a întrebat:

Salut, cum pot sa aflu ce talent am? Sau ce imi place? Daca ar fi sa ma iau dupa ce imi place mie, imi place sa fac sala si m-as face cantaret dar nu stiu sa compun versuri calumea.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La ambele intrebari exista doar un raspuns: exercitiul. Fa cit mai multe, si pe mai mult timp. Cu cit faci mai multe, cu atit mai multe vei descoperi despre tine, despre ce poti sau nu sa faci. Cu cit faci mai mult in timp, descoperi lucrurile la care te pricepi, la care ai talent, pentru ca vezi ca excelezi, ca estyi mai bun ca altii acolo.
Trist e ca activitatile multor tineri din ziua de azi se rezuma la mers la sala, la muzica, la desenat, si inca cateva activitati. Rar auzi pe cineva care sa faca ceva ce multi nu fac. De parca viata e doar la sala. Ce zici de baschet, inot sau ski? Sau pur si simplu de jogging, pe care eu il ador, si cu bucurie observ ca oameni de toate virstele in ultimii ani il practica? Ce ai zice de sculptura in lemn, sau de bricolaj, sa faci obiecte uzuale, ce se folosesc in casa, cu mina ta? Sau sa inveti vreun program care ti-ar fi util pe calculator? Sunt atitea posibilitati! Si noi adesea ne rezumam la atit de putin!
Eu intr-o iarna, pentru ca iarna am mai putin de lucru, ca un autodidact ce sunt, am invatat un program de grafica profesional, CorelDraw, am luat Helpul, am vazut tutoriale pe net, si acum rapid pot crea o imagine de care am nevoie, sa zicem a vreunui obiect facut in casa (am asa facut proiectul unei cabanute de lemn ce mi-am facut-o, a unei remorcute pentru bicicleta, a unui plug de zapada pentru motocultor, si lista poate continua.)
Acum, in iarna asta, pentru ca am talent la desen si pictura, am de gind sa invat sa pictez, tot de unul singur. Scotocesc netul dupa tutoriale si articole scrise de artisti, si pana in primavara sper sa realizez primul tablou dupa toate regulile artei si care sa fie vandabil, adica sa fie atit de frumos incit sa aiba ceva valoare ca cineva sa vrea sa il cumpere.Si cred ca voi reusi, daca unii au invatat de pe net sa faca bombe happy.
Si nu ma opresc aici. Chiar daca am 48 de ani. Pasionat de biciclete, am un proiect pentru o bicicletqa din lemn, ceva care sa aduca ca aspect a motocicleta.
Deci, dupa cum vezi, poti face multe. Depinde de tine, de ce iti place, sau crezi ca te-ai pricepe. Totul e sa te gindesti la cit mai multe domenii, si apoi sa le excluzi pe cele care nu iti plac. Iar exersindu-le pe cele care iti plac, iti descoperi talentele. Pentru ca poti spune ca esti prost la inot, dar sa fii bun, caci nu stii decat incercind.

| anonimg a răspuns:

Sunt putini cantareti care isi compun singuri versurile. Majoritatea cantaretilor platesc oameni care au darul de a scrie/compune muzica (vezi: https://www.infomusic.ro/......st-on-you/ ).
Exista si scoli de muzica care te invata nu doar sa canti dar sa si compui muzica.

Iti trebuie cam 30 de minute (chiar mai putin) sa faci testul acesta:
https://www.la-psiholog.ro/teste.php?id=51
Dar cred ca merita. La final, in functie de personalitatea pe care ti-o vei descoperi, o sa vezi ce meserii ti se potrivesc.

Mie mi-a iesit profesie autor, consilier; consultant in orientare profesionala; psiholog; profesor in educatie speciala; bibliotecar, ministru; dramaturg; romancier; director artistic; nutritionist; cercetator; consultant educational; arhitect; interpret / translator.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Încercând cat mai multe lucruri.

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Buna, ca sa afli ce iti place e foarte simplu: preponderent la ce te uiti pe Youtube?
Ca sa iti descoperi talentul: ce iti este foarte usor sa faci, ce ti se pare simplu de inteles?