| numesiprenume0 a întrebat:

Cum se calculeaza salariul in functie de gradatie si care sunt gradatiile si cum se obtin?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La salariul de baza se primeste in plus o anumita suma, in functie de fiecare gradatie si gradatiile se acorda in functie de vechime.
Prevederile acestea sunt obligatorii pentru bugetari, pot sa nu fie obligatorii pentru privati, depinde de contractul colectiv de munca sau contractul individual de munca, respectiv daca prevad ori nu acordarea de gradatii in functie de vechime.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unde? In ce domeniu? Ca la patron n-ai sa vezi gradatii. Astia doar vor sa fure.