| BezeaToxica a întrebat:

Cum se numeste meseria pe care o au oamenii care deseneaza personajele/actiunea etc... din jocuri gen Assassin Creed.
Adica oamenii care o desenat personajul princpal sunt game designeri? Vreau sa ajung si eu la o companie mare de jocuri gen Gameloft/Ubisoft/Riot etc. pentru a ajuta la constrirea unui joc.
Imi place sa desenez. Desenez mai mereu personaje din jocuri, astfel cu ajutoru imaginatiei pot desena noi personaje inventate de mine.

In concluzie ce imi trebuie sa ajung desenator de jocuri video?

3 răspunsuri:
| Maries_Andrei_1999 a răspuns:

Desenator sau grafician se numeste meseria.

| LuciWv a răspuns:

Pai iti trebuie cunostinte de limba engleza si sa ai bac-ul, Ubisoft facea acum ceva vreme si cred ca si acum angajari de gameri, din gamer poti evolua in ceva mai mare, habar n-am ce, pana cand vei ajunge sa ai propria echipa.
In 5 ani poti scoate un joc facut de echipa ta.
Bafta

| ashlee a răspuns:

Interesant si felicitari. Esti norocos pentru ca ai si un talent innascut, cu bune perspective de viitor. Nu ar strica sa faci si o facultate de profil. Nu sunt multe de acest fel in tara, dar exista de exemplu, la Timisoara, Facultatea de Arte si Design.

E drept ca uneori poti sa iti gasesti de lucru si fara studii, dar daca vei vrea poate sa lucrezi pe viitor la firme reputate, e bine de stiut ca acelea pun, in general, accent si pe studii (asa ca nu strica sa ai si studii de specialitate).