| 120bulevard a întrebat:

Salut, cum vi se pare meseria de marinar, ce beneficii aduce si care sunt dezavantajele?

Răspuns Câştigător
| Crackman a răspuns:

Deci... Incepi ca si cadet 300 de euro pana la 900
Faci un an, bagi scoala si dupa bani sa scoti acte sa pleci ofiter
La 3000 de $ pe luna sau mai sus
Deci banul este avantajul, poate mai vezi ceva.
Dezavantaje- esti departe de familie, adio sarbatori, adio grup strans de prieteni ( ocazionali sau asa dar o sa fii liber exact cans toti muncesc si prinzi pe cate unu, cand toata lumea pleaca in vacante esti la munca )
Doamne fereste de o nefericite in familie nu ajungi niciodata la timp
Nu prea ai cum sa iti intaresti o relatie si sa o sustii
Nu esti platit pe perioada in care stai acasa ( majoritatea nu sunt )
Pensie nu ai, trebuie sa platesti tu
Masina sta pe bara devine o rugina cat esti plecat
Azi pleci, nu stii cand te intorci
Echipajele sunt cum sunt depinde de noroc
Poti sa fii arestat cu nava intr-o alta tara si nu din vina ta
Si etc etc etc
Aaa da marinarul sufera de inima ( nopti nedormite si cafea multa ) si spate ( in special hernie de disc )

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ideal ar fi sa te bagi pe un cargo cu containere, stai plecat 6 luni sau 1 an de acasa dar concediul e de 3 luni... te invata ei ce ai de facut pe acolo. Asa vezi lumea daca esti singur si nu ai noroc cu femeile si vrei sa iti faci o casa pe carca ta

| sierra1 a răspuns:

Ești insurat? după primul drum, n-o să mai fii

| sanboss a răspuns (pentru sierra1):

Ce incurajator big grin, acum daca ii pentru el poate fi un avantaj sau un dezavantaj depinde ce are de pierdut acasa

| sierra1 a răspuns (pentru sanboss):

Preferi să fii mințit frumos sau să afli adevărul?

| Crackman a răspuns (pentru sierra1):

Adevarul crud e cel mai sanatos

| Kiran a răspuns:

Salut, beneficiile in industria maritima, mai exact marinar ar fi salariul destul de banos chiar din primul stagiu de cadet, problema apare cand nu ai liber in weekend sau de sarbatori (Paste, Craciun, etc) si ai o sumedenie de responsabilitati, ti se cere atitudine + daca incepi primul voiaj cu un echipaj care nu te sprijina moral, clar o sa ai mari probleme sa poti invata toate regulile si procedurile.