| ElenaSt2011 a întrebat:

Cunoasteti pe cineva care lucreaza ca social media manager? Daca da, atunci cum au invatat aceasta meserie?

Eu am gasit pe Youtube infomatii despre o firma care te invata acest job pas cu pas. Am multe e-mail-uri primite de la respectiva agentie.

Zic ca trebuie sa cumperi un curs in care ti se dau multe tutoriale unde se invata pas cu pas ceea ce trebuie sa faci. Zice ca nu este nevoie sa ai deloc experienta, ca iti ofera ei pregatire deplina.

Pretul (17 $, iar alteori 27 $) este unul foarte bun/ chiar extem de bun, (si am incredere ca tutorialele te pot invata de la zero ceea ce ai nevoie sa stii) DAR problema este alta.

Am cautat pe google, am scris social media manager jobs in Europe (stiu ca exista astfel de job-uri in toata lumea) si am citit cerintele necesare unui asemenea job. Si de regula se cere experienta in acest domeniu (de 3 ani/ uneori chiar 4 - 5 ani) - pe care nu o pot dovedi.

De exemplu: http://www.onlydigitaljobs.com/......a-manager/
http://www.onlydigitaljobs.com/......pecialist/
http://www.onlydigitaljobs.com/......l-agency-/ (aici se cere sa se lucreze in centrul Londrei)

Daca as plati pentru acel tutorial (este o suma modica - nu ma uit la banii aceia) si ulterior nu as gasi de lucru in acel domeniu, mi-ar parea rau pentru timpul pe care va trebui sa-l dedic parcurgerii tutorialelor si invatarii acestora (s-ar putea sa dureze cateva saptamani - m-ar mira sa fie nevoie doar de cateva zile). Si evident, as fi foarte dezamagita daca nu as putea obtine un job in domeniul social media.

Este foarte important pentru mine sa obtin o astfel de meserie, in care se poate lucra online de acasa, pentru ca mama mea este bolnava si are nevoie de ingrijire.

In plus, am 43 de ani si este mai greu sa gasesc un loc de munca odata cu inaintarea in varsta.

Le multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.

1 răspuns:
| Betty12345678 a răspuns:

Era bine sa urmezi o facultate in domeniu sau un curs pentru a invata mai multe.