| anc29022 a întrebat:

Salut! daca acum is la liceul pedagogic iar la terminare dau titularizarea si vreau sa ma fac in viitor kinetoterapeut, da ma cuprinde un val si ma bag pe ramura de învățământ, as putea sa ies profesor de sport?

Răspuns Câştigător
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Atat profesor de sport cat si kinetoterapeut poti sa devii in urma facultatii de educatie fizica si sport. Kinetoterapout poti deveni si daca urmezi un curs de specialitate care iti da diploma in domeniu, dar pentru profesor iti trebuie facultate si modulul psihopodagic ca sa poti preda la scoala/liceu.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate asta, ori una ori alta!

Kinetoterapeut este o ramura a facultatii de medicina, pe cand profesor de sport iesi dupa terminarea Facultatii de Educatie Fizica si Sport.