| demifcm77 a întrebat:

Daca am 17 ani pot fi director general la un SRL( este al parintilor)? Ma gandesc ca daca poti lucra la 16 ani, poti avea si functia asta.Dar administrator? Dar asociat cu un numar mai mic de parti sociale?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Legal nu poti fii directorul general sau administratorul unei companii neavand varsta legala, chiar daca compania este a parintilor!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca varsta pentru a te putea incadra in munca este de la 16 ani, conform Codului muncii.
In schimb ce vrei tu o poti face doar de la 18 ani, atunci cand obtii capacitatea de exercitiu deplina.

| TheAce a răspuns:

Salut. Legal vorbind poti lucra (part-time) in cadrul firmei parintilor, fara a ocupa vreo functie de conducere sau administrare. Acest lucru se datoreaza faptului ca orice functie de conducere presupune dreptul la semnatura iar legea nu iti da dreptul sa faci acest lucru pana dupa implinirea varstei legale. E oricum recomandabil sa inveti prima data tot ceea ce presupune viitoarea ta functie, pentru a putea ulterior sa gestionezi afacerea familiei cu brio.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti, doar dupa majorat, fiecare functie implicand si raspunderi juridice.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Trebuie sa ai 18 ani. Cand vei fi direct raspunzator de cum gestionezi acel SRL.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ca sa fii administrator, ar trebui sa ai 18 ani. Este o cerinta a legii.

Motivul este ca ai putea face o smecherie si nu te pot prinde sa te puna sa raspunzi cum trebuie in fata legii.

| ionelaSong3 a răspuns:

Poti,dar doar cu jumat de norma, sau cu acordul parintilor part-time!