| sandmonkey a întrebat:

Salut, daca am bacul luat si dau in armata sunt sgp si daca dau un test la engleza si legislatie pot sa devin subofiter?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca SGP nu "dai" ci esti angajat pe baza de contract.
Poti deveni subofiter conform L.384/2006, privind statutul soldaţilor şi gradaţilor profesionişti, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 9
  (1) Soldaţii şi gradaţii profesionişti au dreptul să urmeze, în condiţiile legii, orice formă de învăţământ.
  (2) Pe perioada şcolarizării în cadrul programelor de studii militare pentru formarea subofiţerilor, a maiştrilor militari sau a ofiţerilor în activitate, soldaţii şi gradaţii profesionişti îşi păstrează această calitate şi beneficiază de drepturile corespunzătoare, în mod similar cadrelor militare în activitate.
  (3) La data înmatriculării în programele de studii prevăzute la alin. (2), contractele încheiate de soldaţii şi gradaţii profesionişti în cauză cu unităţile din care provin încetează de drept.
  (4) Pentru perioada şcolarizării, soldaţii şi gradaţii profesionişti înmatriculaţi în programele de studii prevăzute la alin. (2) încheie contracte cu instituţia/unitatea militară de învăţământ, în mod similar contractelor încheiate în condiţiile art. 35 alin. (1), precum şi angajamentelor/contractelor pe care le încheie persoanele care urmează să devină cadre militare în activitate, în condiţiile legii.
  (5) În situaţia în care soldaţii şi gradaţii profesionişti nu absolvă studiile prevăzute la alin. (2) din motive neimputabile lor, aceştia se numesc în funcţii corespunzătoare gradului şi specialităţii militare deţinute, potrivit nevoilor Ministerului Apărării Naţionale, conform competenţelor stabilite prin ordin al ministrului apărării naţionale."