| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca am fost absolvent de liceu, am luat bacul si imediat dupa in 10-07-2018, m-am angajat, mi se plateste foaia de boala? Sau trebuie sa mai cotizez?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Va trebui sa mai cotizezi!--- nu-ti sunt suficiente doar 2 luni. Pentru plata indemnizatiei de boala este nevoie de un stagiu de cotizare de 6 luni realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se plateste, dar numai de catre angajator, pana vei avea cel putin 6 luni de cotizare la sanatate.