| Coryiz a întrebat:

Salut.Daca ești angajat printr-o agenție de recrutare care îți și virează salariul, acesta va fi automat mai mic decât dacă te angajezi direct la angator fara agenție de recrutare? Vi se pare un salariu normal 2000 de lei ca și referent bancar? E destul de greu sa le verifici dosarele atâtor persoane pentru un salariu atât de mic. Poate gresesc eu.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Da.
3. Da, greșești.

| Mihail2020 a răspuns:

Eu stiu ca la un Referent Bancar cu experienta de 10 ani castigi 5000Lei~ net si 300-400lei bonuri de masa.

Acuma depinde si criteriile si aptitudinile tale.
Daca aptitudinile tale sunt mai avansate decat criteriile de selectie.

Gen: Office sa fii expert in folosirea lor (Word, excell, power point...).
Sa vorbesti fluent Engleza si sa citesti/scrii (nimeni nu te da afara daca nu iti vine un cuvant sau ai un lapsus pe moment).
Sa stii legislatia in vigoare, sa ai cunostintele bancare +diploma si licenta in economic/bancare.
Sa mai fii lucrat in domeniu minim 2-3ani.

Daca nu ai cerintele acelea
sau nu indeplinesti toate acele cerinte ei salariu de baza.
2000Lei +(200lei bonuri de masa).
Cei ce fac recrutarile sau agentiile de recrutare depinde si de experienta si cat este pe piata si cat de popularitatea/incredere sunt.

De obicei nu eau bani de la angajati ci direct de la firma care accepta (cei cu experineta asa fac ca au mai mult de castigat, cele noi la inceput de drum/samsarii opresc de la angajat bani (comision)/ de obicei comisionul este doar prima luna dupa se vireaza normal.

Daca castigi 2000Net atata primesti, uitate ce ai semnat, documentele ce semnezi atata primești nu mai mult.
Vezi ca 2000Net aia sunt bani in mana 2000Brut aia sunt bani total cu tot cu taxele la stat.