| Angelooooo a întrebat:

Salut! Dacă eu la sfarsit de a 8-a am dat la un liceu militar şi am cazut pentru ca nu aveam media destul de mare (imi lipseau 20 de sutimi), pot să ma mai transfer la sfarsit de a 10-a? Intreb deoarece am vizionat acest video (https://youtu.be/9fZj3wS9HlY )si m-am intrebat dacă este adevarat.(răspundeți doar dacă sunteți informați!)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera doar in anumite situatii, conform art.146, alin.(2) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"ART. 146
  (2) Copiii personalului în activitate, decedat, rănit sau încadrat în grad de invaliditate conform legii, din următoarele categorii: cadre militare, militari angajaţi pe bază de contract, funcţionari publici cu statut special, în timpul sau din cauza serviciului militar, personal civil, se pot transfera, la cerere, din unităţile de învăţământ liceal sau postliceal din reţeaua Ministerului Educaţiei şi în unităţile de învăţământ liceal şi postliceal din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, dacă îndeplinesc criteriile de recrutare şi au fost declaraţi „Admis" la probele de selecţie, în baza dosarului de candidat, conform reglementărilor specifice ministerului respectiv."

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu este posibil la un liceu militar!

Dupa cum vezi si in video parintii sunt frustrati dar nici unul nu se gandeste de ce copii lor nu au invatat si nu s-au pregatit ca sa nu pice examenul, dar ei vor cu orice pert sa-si vada copii mediocrii primiti acolo unde nu au dreptul, fiindca au fost incapabili sa intre.

Din astia gasesti peste tot, dar lumea va invata cu timpul ca la un liceu MILITAER nu este posibil transfer la smecherie, mai ales cand copilul nu este capabils a invete sis a ia note mari care sa-i permita intrarea in calsa respectiva.

| Angelooooo explică (pentru Violleta2022):

De unde şti? Ceva articol de lege?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Angelooooo):

La un liceu militar nu se pot face exceptii si nici favoruri, acolo ai 1 singuar sansa si intra numai copii care dovedesc ca sunt capabili sa invete si sa respecte cu strictete legile tarii.

Vad ca sunt si parinti care habar nu au pe ce lume traiesc, probabil fara educatie sau fara habar care cer favoruri, doar crezand ca odrasla lor puturoasa mai are dreptul la a doua sansa, dar asa ceva nu-i posibil intr-un liceu Militar, care este sfoarte strict si riguros.