| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Daca fac facultate de medicina, după terminarea ei va trebui sa mai fac încă o școală pentru a îmi alege specialitatea medicinala? Și doar cu facultatea ce voi ieși? Medic generalist? Si ma pot angaja doar cu facultatea?

4 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Rezidentiatul. Asta inseamna specializarea.

| Eireann a răspuns:

Dupa ce iei examenul de rezidentiat si alegi specialitate esti angajat ca medic rezident. Nu este o alta scoala, este pregatire la locul de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Facultatea de medicina dureaza 6 ani. Dupa terminarea acestuia esti obligat sa faci inca cativa ani de rezidentiat cu specializarea pe care ti.o doresti sa o urmezi in viata. Din cate stiu, medicul de familie este cel generalist iar asta rezulta inca 4 ani de rezidentiat.
Mult succes!

| TheGoodDr a răspuns:

Dupa ce termini făcultatea de medicina ti se da diploma de medic generalist cu care poti sa profesezi, dar vei avea atributii restranse si salariu mai mic. Daca dupa ce termini facultatea dai examenul de rezidentiat si il faci, iti iei specializarea si ai salariu mare, atributii etc. Succes!