| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Daca fac liceul militar și apoi academia ma ajuta liceul cu ceva? Adica avansez mai repede?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face ce liceu doresti, fiindca la Academia militara poti merge dupa ce ai luat BAC-ul oriunde.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu! Liceul militar te ajuta sa intri mai usor in academia militara. Pentru absolventii liceelor civile se aloca un nr. mic de locuri.

| PsyhoChild a răspuns:

Da. Cei de la liceul militar au prioritate la admitere

| Zuzu1991 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Ce inseamna "prioritate" ca mor de curiozitate
au loc asigurat, intra cu o medie mai mica la examen... CE?!?

ca eu ma indoiesc de mi se indoaie RAU de afirmatia ta, odata ce ai bac-ul poti sa dai la ORICE institutie de invatamant superior, iar daca se intra prin concurs (mai multi candidati pe loc) atunci ar iesi scandal MONSTRU ca unii au "prioritate", adica restul sunt salahori amarati si fara drepturi, SAU CE?!?

@AndreySebY123 DA, te ajutat te ajuta, pentru ca ai deja destula militarie intre urechi, stii cum functioneaza interactiunea cu superiorii si deci esti vazut bine de la inceput, spre deosebire de ceilalti care trebuie sa invete de la 0
plus ca ai experienta cu arme si militarie pe teren, am avut un coleg de generala care a terminat liceul militar, si ne-am intalnit dupa aia si povestea ca a tras cu toate tipurile de arme posibile, si ca stia sa traga bine (care e un antrenament special, te rog sa ma crezi, o persoana normala are ezitari cand trage, cel putin ezitari, daca nu chiar anxietate, mai ales cand tragi in alta fiinta umana, indiferent ca situatia e "omori sau mori" ) deci si la asta vei fi vazut bine din prima

| AndreySebY123 explică (pentru Zuzu1991):

Mulțumesc!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Cu placere

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Locurile sunt repartizate separat pentru cei din liceele militare si pentru cei din liceele civile.