| DorofteiLuptatorul a întrebat:

Salut, daca imi place sa construiesc calculatoare, sa montez, sa repar si sa le devirusez, ce facultate ar trebui sa fac ca sa pot sa ma angajez la un astfel de job si cum se cheama partea de IT pe care ma dezvolt?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă la atât vrei sa te limitezi nu prea ai nevoie de facultate. Dacă vrei sa programezi și sa proiectezi hardware atunci facultatea de automatica și calculatoare

3 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Electronica, daca numai service IT vrei sa faci, electronica iti v-a da o solutie in plus sa si repari calculatoare
daca iti plac si retelele si sa te faci administrator de retea, atunci cursuri CISCO (care nu sunt facultate)
daca vrei sa scrii programe atunci automatica si calculatoare sau orice cu informatica

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS cea mai banoasa e ultima, dar trebuie sa ai talent la programare, altfel e un chin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti trebuie nici o facultate. Ca nu e chiar asa, fisiune nucleara. laughing Scrie pe piese cu ce sunt compatibile, si intra ca un lego una intr-alta. Daca e stricat un hdd, comanzi altul si il bagi unde era celalalt. Nu-ti trebuie facultate pentru asta.