| Sergiu3210 a întrebat:

Salut, daca m-am angajat ieri undeva si nu mai suport conditiile de nici o culoare pot sa imi dau demisia dupa prima zi?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lergal, esti considerat angajat din momentul semnarii contractului de munca (daca nu este alta data specificata in el).
In prima zi se face Protectia Muncii - general, iar a doua zi - ceea specifica locului de munca.
In contractul de munca incheiat trebuie sa ai (printre altele) si durata perioadei de proba, timp in are se poate desface contractul de catre oricare din parti, fara explicatii si fara preaviz.
Daca tu ai fost pus sa lucrezi din prima zi, fara a face instructajele de protectia muncii, atunci ai deja motiv sa desfaci contractul (pentru nerespectarea legii).

| Violleta2022 a răspuns:

Dar ce conditii sunt?
Toxicitate, apa, fum, peste 40 de grade?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In perioada de proba poți pleca oricând vrei.

| Hyperion7 a răspuns:

Poți

| UserRo10 a răspuns:

Citeste contractul individual de munca. Acolo ai toate detaliile privind preavizul sau eventuale penalizari

| 1234568807 a răspuns:

Da poti, presupun ca esti in perioada de proba daca esti angajat de o zi

| ClaRa91 a răspuns:

Da. Aia nu te merita.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Poți să îți dai demisia chiar din prima oră. Dacă ceva nu este în regulă, pleacă. Nu este singurul loc de muncă.

| LenaNikolaevna a răspuns:

Bună! happy Ești convins că nu mai poți răbda câteva zile, astfel încât să te poți convinge cu adevărat că nu e atât de rău cum îți pare a fi acum și nu te sperie începutul așa cum ar speria pe oricine, și capitulezi înainte de a fi început să lupți? Eu cred că s-ar schimba lucrurile în timp, dar da, tu cunoști împrejurările mai bine. Mult succes, orice ai alege să faci.