| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca sunt la filologie, credeti ca pot face fata la inginerie civila Iasi? Eu trec a 11a, ma descurc bine la matematica si fizica, dar nu ma impac deloc cu chimia si biologia plus ca mi ar placea mult sa lucrez in acest domeniu. Si cum se intra la aceasta facultate?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La specializarea filologie din cadrul ciclului superior al liceului(clasele a XI-a si a XII-a) matematica dispare ca disciplina din planul de invatamat! Ori, in primii doi ani de inginerie, ai nevoie de cunostintele de matematica, fizica si chimie dobandite in liceu( matematica, cel putin, la nivel M2-tehnologic!). Descara un plan de invatamant(2015-2019) de pe site-ul facultatii si convinge-te :http://www.ce.tuiasi.ro/......e-licenta/

Bula
| Bula a răspuns:

E posibil.
Intereseaza-te la secretariatul facultatii.

| GoldandSilver a răspuns:

Este foarte greu la inginerie civila daca la filo te desparti de fizica si mate intr-a11-a. Ti-as recomanda un transfer la stiinte ale naturii pentru ca acolo nu vei mai face informatica pentru ca tu vrei inginerie civila. Insa, daca faci pregatire la aceste 2 materii, sunt sigur ca vei reusi! Funda?