| Belingot a întrebat:

Salut, daca vreau sa ma mut la varsta de 18 ani in Anglia pentru un trai mai bun, eu vreau sa muncesc ori gunoier ori pe santier, cam cati bani ar trebui sa imi iau pentru un loc de dormit, mancare, etc, asa ca idee?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

O sa ai nevoie de drept de munca si de un job cu contract semnat dinainte sa pleci din Romania. Sa ai bafta sa ajungi gunoier ca asta e job la stat cu salariu bun, bonusuri de weekend, sarbatori legale, prime pentru mediu de lucru, concediu din plin - e un loc de munca foarte cautat. Pe santier poate gasesti daca cineva vine sa ia o echipa intreaga din Romania dar trebuie sa fii muncitor calificat.
Banii iti trebuie mai ales in Anglia si in special in Londra. Daca esti dispus sa imparti o camera cu Inca 3-4 persoane poate ca reusesti cu £250 - £300 pe luna, mancarea poate sa varieze foarte mult - de la £150 pe luna daca cumperi NUMAI ce e cel mai ieftin: taitei instant, paine cu margarina, etc si cam £300 daca vrei mancare cat de cat de calitate, £500 daca vrei mancare buna si asta daca gatesti, nu mergi prin restaurante. Transportul e scump, ajunge la £200 pe luna lejer. Oricum £1000 e minimum pe care trebuie sa il ai cu tine cand ajungi aici ca sa te descurci pana la primul salariu.

1 răspuns:
| RecKinul a răspuns:

Ai doar 18 ani. De ce nu te gândeşti sã înveți şi tu o meserie ca sã ai o calificare? E aşa de greu sã-ți pui creierul la treabã? Cei care au calificare îşi gãsesc serviciu mult mai uşor şi mai bine plãtit.