| Belingot a întrebat:

Salut, daca vreau sa părăsesc UE și să mă duc pe continentul Americii, in Canada, îmi trebuie ceva acte care sa dovedească că fac parte din UE? Vreau sa muncesc, nu mă duc în vacanță sau ceva

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti trebuie viza de munca.
Pasaportul e actul care dovedește ca esti din Ue. Dar tot ai nevoie de viza.

| anonimg a răspuns:

Fiecare țară de pe glob are propriile ei legi, atât în privința excursiei, cât și în privința muncii.
America și Canada au legi foarte stricte, și diferite una de alta.
America acceptă muncitori în orice domeniu, dar trebuie ca aceasta să îți ofere viză.
Canada acceptă numai oameni intelectuali (profesori, medici, ingineri, etc.), chiar dacă există și la ei șantieriști și femei de serviciu.

Caută ge google: ambasada României în SUA; sau ambasada României în Canada. Poți scrie un email fiecărei ambasade în limba română, cu tot ce te interesează despre cum poți ajunge să lucrezi în acele state. Contează să le dai detalii amănunțite, inclusiv vârsta, studiile și actuala ta poziție (elev, muncitor), cât și a părinților tăi, și a tuturor membrilor familiei.

| Yuoia a răspuns:

Ca faci parte din UE se vede... in pasaport.
Cu viza de munca e alta problema. Vezi pe site-ul ambasadei Canadei.

| dinaprilie a răspuns:

Salut, doar ambasada canadiana te poate lamuri cum e cu viza de munca, conditii si altele..vezi si pe siteul de internet al ambasadei despre conditiile specifice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aplici la biroul de imigratie pentru o viza de munca, acolo iti da interviu. Nu cred ca e important ca tu vii din EU