| RaulEma123 a întrebat:

Salut, dau bacul in perioada asta si am urmatoarele probleme: noaptea nu ma odihnesc prea bine, nu dau randament bun la invatat, si e greu sa ma relaxes, (activitatile care ma relaxau alta data acum nu prea mai functioneaza), ceva idei pentru rezolvarea acestor probleme?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Cate ore inveti pe zi?

Eu patesc chestia asta cand invat peste 8, 9 ore pe zi. Poate la tine limita este alta, insa daca inveti mai mult decat te relaxezi vei ajunge extrem de stresat.

In al doilea rand, incearca sa it faci un plan bine stabilit si sa incerci sa te tii de el pe parcursul zilei/zilelor. De exemplu, daca mai ai 14 zile pentru examen si ai 28 de lectii, fa cate doua, trei lectii pe zi si lasa ultimele cateva zile pentru a putea revizui. Daca in timpul zilei vei reusi sa faci ce ti-ai propus, la sfarsitul zilei vei fi mai relaxat, stiind ca ai facut ce ti-ai propus.

Iar in ultimul rand, nu invata inainte sa te culci. Opreste-te din invatat cu doua, trei ore inainte si fa ceva ce iti place. Uita-te la un serial, iesi afara, ceva care stii sigur ca iti va lua mintea de la stres.

Sper ca te-am putut ajuta. Daca mai ai alte intrebari. feel free to ask.

| RaulEma123 explică (pentru OoBunnyoO):

Ce mi-ai zis m-a ajutat mult, mai ales primul paragraf de dupa intrebare, cred ca am gasit cauza laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RaulEma123):

Ma bucur ca te-am putut ajuta. happy

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Si mersi pentru funda. Uitasem. tongue

6 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Esti stresat, o solutie care te poate ajuta este sa respecti un program de somn, de 8-9 ore si sa ai o alimentatie sanatoasa. Foarte util este magneziul in asemenea situatii.
Pe langa acestea, incearca sa vezi cat de bine cunosti materia, sa iti demonstrezi acest fapt, si vei vedea ca totul va fi in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce motiv nu mai dormi?
Esti stresat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel putin 8 ore somn, alimentatie sanatoasa, iesire in aer liber sau cu prietenii din cand in cand (macar o data pe saptamana).
Program normal de invatare, intre 6-8 ore/zi, tot ce trece peste e deja nesanatos.
Mult spor si succes!