| criss8585 a întrebat:

De ce la ora actuala in Romania salariile sunt asa mici? Gen, cel care termina liceul trebuie sa lucreze pe un salariu de mizerie, in timp ce unu cu facultate are salariu de inceput de la 3000 lei in sus. Ce are ala cu facultate si nu are cel cu liceul? Ca am vazut la viata fete si baieti absolventi de facultate dar habar n-aveau sa lege 2 fraze.

Răspuns Câştigător
| FaraNumePls a răspuns:

Diploma

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariile sunt mici din cauza ca productivitatea muncii este mica.
Cei cu facultatea au invatat, cat de cat, o meserie, pe cand cei numai cu liceul nu au invatat nici una, bineinteles exceptand pe cei care au terminat un liceu cu calificare intr-o meserie.
Si, de regula, salariile absolventilor de facultate sunt mai mari decat a absolventilor de liceu, deoarece au studiat mai mult si ocupa functii mai inalte.

| johnnny123 a răspuns:

"Ce are ăla cu facultate și nu are ăla cu liceul?" este o întrebare care conține și răspunsul. Are niște ani de studii superioare în plus.

Este ca și cum ai întreba "Ce are în plus un doctor față de o soră medicală?"

Sigur că există absolvenți de facultate care nu pot să lege două fraze. Dar aceștia nu-și vor găsi automat o slujbă plătită cu 3000 de lei doar pentru că au diplomă.

Fiecare angajator are propriul sistem de selecție a angajaților. Cu cât angajatorul este mai exigent, cu atât criteriile sunt mai aspre. Candidații trebuie să treacă prin niște interviuri, prin niște procese de selecție, prin niște baterii de teste, prin niște examene și așa mai departe. Nu vii cu diploma și primești automat slujba.

Diploma reprezintă un avantaj (și o condiție pentru anumite slujbe), dar nu este singurul criteriu.

În plus, nu spune nimeni că un absolvent de liceu nu poate să aibă un salariu de început de 3000 de lei, dacă știe foarte multe lucruri și-i poate dovedi asta angajatorului. Dar câți absolvenți de liceu știu atât de multe lucruri încât să merite salarii de 3000 de lei?

Statistic vorbind, câți absolvenți de liceu știu mai multe lucruri decât absolvenți de facultate?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ai auzit tu niste basme undeva. F putini iau din prima 3000. In realitate doar 3, 2 din 10 absolventi isi gasesc pe domeniul din diploma sau ceva apropiat. 3, 9 merg la lopata sau la kfc iar restul someri.

| fasfasfasafas a răspuns:

Salariu de inceput de 3000 lei pentru cei ce au terminat o facultate in Romania? laughing)))))))) Pe ce lume traiesti? Hai sa zicem ca o parte extrem de mica au parte de aceasta realizare, dar majoritatea isi cauta un loc de munca platit acceptabil (1500-2000 ron) o gramada de timp.