| Geokul a întrebat:

De ce trebuie sa ma tund ca sa gasesc un loc de munca?

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu-i neaparat sa fii tuns/barbierit, dar trebuie sa fii aranjat, sa ai tinuta. Cine angajeaza pe cineva, se uita la cum arata persoana respectiva, pentru ca de multe ori, cine este neglijent intr-o privinta, este neglijent si in altele (probleme de serviciu printre ele).

| ROB3RT89 a răspuns:

Dar ce treaba are una cu alta? Daca stii sa vorbesti coerent si sa porti o discutie benefica, relevanta la un interviu, esti ca si angajat! Mai departe depinde de aptitudini.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu trebuie sa te tunzi ca sa gasesti un loc de munca. Daca esti cu adevarat competent, asta chiar nu conteaza.

| mixxjim a răspuns:

Exista locuri in care parul lung nu se potriveste, exista locuri unde poate fi purtat strans intr-o coada si exista locuri unde il poti purta cum vrei, deci nu trebuie neaparat, depinde unde aplici si pentru ce job. parul lung insa poate da senzatia ca purtatorul este mai visator, mai poet, mai putin interesat de lucrurile foarte concrete si in unele meserii (consultanta, de exemplu) asta nu inspira incredere clientilor si de aceea nu se prefera parul lung.

| Ho1 a răspuns:

Ca pe urma sai pui in mancare la altii!

| Iwao a răspuns:

Pentru ca sunt norme\reguli care trebuiesc respectate in anumite institutii, adica...civilizatie.

| Cat a răspuns:

In general, la angajari se tine cont de nivelul actual si cel viitor de coeziune a colectivului. Unii specialisti in HR considera notele discordante de prost augur si se incapataneaza sa se agate de orice aparenta ca sa-si justifice refuzurile.
Pletele nu cred ca iti influenteaza performantele profesionale.

| Liviu_2019 a răspuns:

Depinde de job, dc doresti sa lucrezi intr-o banca si sa interactionezi face to face cu clientii trebuie sa te tunzi daca ai parul lung. De ce? Pai ca nu o sa faci o impresie buna clientului de aia. Eu dc as fi angajator as gandi la fel.
Daca insa doresti sa lucrezi la un call center sau ceva pe partea de back office atunci nu o sa iti ceara nimeni sa te tunzi.

| AllyAlly2a a răspuns:

Conteaza ce loc de munca vrei tu. unele au norme dar chiar nu conteaza asta.

| DannaK a răspuns:

Nu conteaza cat de lung ai parul conteaza cum si cat de mult gandesti.

| AngelliGina1981 a răspuns:

Atata timp cat esti spalat si fara paduchi si aranjat nu trebuie sa te tunzi.

| TiggerO a răspuns:

Cred ca cine ti-a zis acest lucru se refera sa fi aranjat la par si daca esti baiat sa nu ai pleata ca s-ar putea sa tina cont de acest lucru. De obicei foarte multi baieti care au parul lung nu au grija de el.

| LucyLiu a răspuns:

Pentru ca trebuie sa arati civilizat, nu ca omul padurii... Acum depinde si ce fel de loc de munca ai.

| Boramet_Ender_1990 a răspuns:

Sincer, trebuie sa fii tu insuti, nu trebuie sa faci asta.Nu trebuie sa fii ingradit de altii, e libertatea ta de exprimare.