| KRISRO a întrebat:

Salut.
De curand am intrat la facultate de Inginerie Electrică de la UPB, însă nu prea cred ca sunt destul de capabil de a termina facultatea.
Ma gândesc sa renunțat și să îmi caut ceva de muncă, însă deja m-am cazat la camin și am înțeles ca trebuie sa platesc tot anul universitar ca sa ma decazeze si nu prea mi-asi dori sa suporte părinții mei cheltuielile.
Ce a trebui sa fac? Sa încerc măcar primul an si să văd dacă ma descurc sau sa suport consecintele si să le spun părinților ce am de gând sa fac? Mentionez ca m-am dus la facultate din proprie inițiativă.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu renunta zau asa, de reusit reusesti sa o termini 100%. Adica daca renunti in favoarea... lucratului, nu o face. Doar invata si o sa reusesti. Si daca ai 10 restante in anul 4 tot o sa reusesti.
Dupa poti sa te angajezi linistit pe mai multi bani, odata ce ai diploma luata.

Nu renunta happy

| Frank51 a răspuns:

Stai chill boss, nu e vorba daca termini sau nu, ci cu ce cunostinte ramai. De terminat vei termina pentru ca profii nu prea se roaga de tine sa inveti, daca iti dai silinta pentru 5 treci foarte usor. Problema este daca tie iti place domeniul si crezi ca iti vei gasi ceva dupa ce termini.

| Werrich a răspuns:

Înainte de a te înscrie nu ai cautat opinii pe net? Te-ai înscris la repezeală?

| StrongHeart a răspuns:

Cand e vorba de educatie,nu te gandi la bani.
La doua lucruri sa nu te uiti niciodata la bani in viata asta, cand e vorba de educatie sau sanatate(a ta sau a celor apropiati).
Eu zic sa mai incerci, abia ai intrat, sa vezi, poate te acomodezi si o sa iti placa.Eu daca as fi in locul tau asa as face(nu am mers niciodata la facultate), dar gandeste-te ca e perioada cea mai fun din viata, nu trebuie sa iti faci griji de cheltuieli, trebuie doar sa faci 2 lucruri,sa inveti si sa te distrezi,bine ar fi sa inveti mai mult si sa te distrezi in moderatie.
Daca chiar stai prost cu banii,poti sa iti iei un part time,dar nu renunta,stai macar un an sa vezi cum te descurci,incearca sa asmiliezi cunostinte,sa iti cunosti colegii de camin,de facultate,sa te integrezi intr-un colectiv.
Te gandesti probabil sa iti iei un job sa fii independent financiar,dar o sa ai timp de munca toata viata, nu mai bine inveti mai mult sa ajungi cat mai sus sa castigi cat mai multi bani? Eu, chiar daca nu am fost la facultate asa vad lucrurile, si sunt presiuni pe care le simt pentru ca nu am o facultate pentru ca na, asta e societatea si oricine are diploma de facultate este vazut mai bine.Deci nu renunta,poate vezi dupa un an ca ajunge sa iti placa sau ca vrei sa faci alta facultate care ti se potriveste mai bine,nu ai de unde sa stii daca renunti de acum.
Si un job part time se gaseste usor, important e sa inveti cat mai mult, sa nu ramai jos, asta e valabil in viata in general, cu facultate sau fara.