| hulkwirine a întrebat:

doresc sa devin un sportiv de performanta! am capacitati foarte bune in:
fotbal, basket si street workout.
nu cred ca workoutul imi ofera ceva pentru viitor, insa ce as putea alege itre forbal si basket?
care este situatia basketobolistilor in Romania, cit cistiga?
si care e situatia basketobolistilor in Italia, intreb fiindca e posibil sa ma transfer acolo!

2 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Daca nu esti foarte inalt, ti-as sugera sa alegi fotbalul, mai ales ca se castiga mult.Dar trebuie sa ai talent.

| mixxjim a răspuns:

Depinde si ce varsta ai si ce inaltime. De fotbal trebuie sa te apuci relativ devreme, iar cu inaltimea stii - pentru basket trebuie sa fii inalt, dar daca esti prea inalt nu esti bun de fotbal. De castigat clar se castiga mai bine ca fotbalist, si sunt si sanse mai multe de a juca - sunt echipe mai multe decat de basket si nr. de jucatori e mai mare la fotbal. Basketul este apreciat mai mult prin state, in restul lumii fotbalul domina. Din nr. de spectatori si interesul pentru sportul respectiv vine si nivelul salariilor, nu cred sa existe prin basket salarii de milioane de euro, cum sunt prin fotbal. Deci daca ai varsta potrivita eu as propune fotbalul.