| fxd a întrebat:

Salut dragi internauti TPU! Am o intrebare pentru voi si sper ca veti reusi sa ma lamuriti.Daca o persoana termina de exemplu facultatea de inginerie electrica. poate sa faca masterul la SRI si sa devina ofiter, dar dupa multe pareri citite nu stiu cat de convenabil e sa devii ofiter SRI..Eu vreau sa va intreb daca e valabila aceeasi regula si la alte institutii. poti deveni ofiter in alte institutii de ex in: jandarmerie, pompieri etc. avand studii superioare ..fiind la baza inginer? Ast cu interes rasp voastre.Se da FUNDA

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Programele de studii universitare de masterat aferente ştiinţelor juridice, ştiinţelor inginereşti, istorie şi cele pentru care se face menţiunea:,, accesibil şi candidaţilor din exterior", pot fi urmate şi de către personal din afara sistemului de ordine şi siguranţă naţională – numai în regimul cu taxă. " --- vezi sursa :http://www.academiadepolitie.ro/masterate.html

| Fcsb_Mihai_1990 a răspuns:

Pai de la SRI ajungi Spion, general, ofiter, poltist nu prea cred. dar jandarm sigur potiwinking.