Întrebare recomandată | marko666 a întrebat:

Salut dragilor. Vreau sa va cer ajutorul la o problema mai ciudata. Eu am 25 de ani, sunt din Sibiu si haideti sa va spun ce ma framanta de cateva luni bune, ma sacaie pe creier si nu pot sa scap. Acum un an am decis sa fac ceva cu viata mea si sa merg in cariera pe calea armatei. Asa ca am intrat la o scoala miliatara din care mai am un an si termin. Problema este ca m-am cam inselat in privinta evolutiei ulterioare a destinului meu. Adica, daca la inceput eram entuziasmat, acum imi blestem si zilele ca am pierdut un an din viata sa urmez scoala asta. Este o scoala tehnica, nu prea e nimic de capul ei. Termini si ai un job stabil, un salariu cat de cat normal si cam atat. Ideea este urmatoare : mie nu imi place ce o sa fac cand voi fi primi repartitie. Practic, va trebui sa repar si sa ung piese cu fel de fel de uluieri si subtante nocive si sa am grija sa nu se strice. Deci ar fi munca fizica, lucru ce mie imi displace profund. Nu sunt eu ala care sa munceasca si sa stea in frig in atelier pentru niste fiare si un salariu de 15-16 milioane. Tragic este ca mi-am dat seama tarziu, de asta si va scriu. Eu sunt pasionat de cu totul altceva : arta, filosofia, poezia, istoria, intru-un cuvant sunt pasionat de FRUMOS. Sunt un tip mai melancolic asa, mai linistit, mai profund. In schimb eu fac cu totul altceva si nimic din ce imi place mie. Eeee, chestia asta ma omoara. Simt ca trece vremea pe langa mine si nu fac nimic ca pasiunile mele sa imi ofere satisfactie profesionala. Acolo la scoala aia invat despre electronica, electricitate, mecanica, fizica etc. Adica exact materiile pe care eu nu le-am iubit niciodata si ma gandesc serios sa renunt pentru ca efectiv nu ma pricep la asa ceva! Mie nu imi place sa fiu mediocru in ceea ce fac insa aici, sunt mediocru cu siguranta. Intre timp am terminat si o facultate, in urma cu 2 ani, cu un profil total diferit de cel tehnic : filosofia. Acum va dati seama de diferenta. E, aici e problema. Cum pot eu sa fac performanta si sa fiu printre cei mai buni intru-un domeniu in care nu ma regasesc, cel tehnic, adica sa fiu un muncitor cu cheia si vaselina in mana si sa fiu multumit cand eu nu imi doresc asta. Pe de alta parte, mie nu imi place sa renunt si nu nu sunt las, dar parca acum e prea mult. Simt ca ma mint pe mine daca mai continui scoala asta si pierd timp pretios incercand sa ma conving ca intr-o zi imi va placea. Din pacate, nu am avut niciodata satifactia asta. Colegii mei insa, sunt altfel. Nu vreau sa ii jignesc sau sa ii judec insa nivelul lor de cultura generala e cat se poate de scazut. Si asta nu pentru ca ei sunt un pic mai mici cu 2-3 ani, insa sunt extrem de naivi si au mari carente in a se exprima corect gramatical. In schimb le place (la majoritatea) si ii incanta ideea unui job stabil, si se vede ca sunt pasionati de tehnica si sa repare ca un mecanic. Eu insa nu ma vad deloc sa fac asta si nu imi doresc. Intotdeauna i-am admirat pe profesori si pe oamenii care au pus cartea mai presus de orice si cred ca as putea sa devin si eu ca ei daca imi doresc cu adevarat, iar eu chiar asta imi doresc acum! Sunt in schimb la jumatatea unui drum pe care, mai nou, nu mai vreau sa pasesc si mi-e teama ca daca renunt acum voi avea regrete. Dar cum poti sa ai satisfactii intr-un domeniu care nu te atrage si nu esti performant, sa vii la job doar pentru salariu, care nici ala nu e de speriat, si sa mai si lucrezi cu sentimentul ca asta nu e ce ti-ai dorit tu sa faci?! Voi ce credeti, are vreo noima ce am zis pe aici? va astept cu cateva sfaturi, va rog! Marko.

Răspuns Câştigător
| Warhead a răspuns:

Şi de ce ai scris romane, când puteai să ne zici doar că vrei să renunţi la şcoala militară?
Uite, dacă nu-ţi place, nu te mai du. Pur şi simplu. La anul dai la facultatea de...ăăă...istorie,să zicem şi gata.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ce te impiedica sa-ti urmezi chemarea, mai ales ca ai absolvit si o facultate? Poti obtine un post de profesor, mai scrii articole sau carti si o sa ai mai mult castig, in plus vei face ce-ti place. Succes si numai bine!

| CataC a răspuns:

Salut
Filosofia nu tine de foame.
La varsta ta ar trebui sa castigi bani, indiferent cum, si nu vad cum ii poti castiga din filosofie.
Pana gasesti alta sursa de venit eu zic sa te tii de asta militara si sa pastrezi melancolia ca hobby.
E viata ta si tu iti alegi drumul, e doar o parere.
Bafta indiferent de calea aleasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi totuşi, dacă nu îţi place ceea ce faci, ce urmează să faci, de ce nu renunţi ca mai apoi să te axezi pe ceea ce îţi place, pe filosofie?

| Liviu_2019 a răspuns:

Cunosc sentimentul pe care il ai. SI eu am facut o facultate din domeniul economic care imi place si nu gasesc de lucru in domeniul respectiv. Si pe mine gandul de a lucra intr-un domeniu diferit fata de ce am studiat ma framanta foarte mult. La tine situatia e exact invers. Termini o facultate care nu iti place.
Hmmm!
Una la mana eu zic sa decizi rapid ceea ce vrei sa faci pentru ca deja ai 25 de ani si banuiesc ca nu ai deloc exeperienta. Esti aproape in aceeasi situatie ca si mine. Eu am aproape 26 de ani.
Ai precizat ca ai facut filosofia. Trebuie sa te gandesti ce joburi sunt in domeniul asta dar dat fiind faptul ca nu ai experienta deloc e greu sa iti gasesti de lucru in domeniu.
Cauta pe site-uri de joburi.
Eu zic sa te angajezi in domeniul economic sau telecomunicatii poate chiar pe un post de call center. Sa strangi niste bani si sa faci niste cursuri care sa te ajute sa te dezvolti profesional. Mie de exemplu imi place mult sa lucrez cu calculatorul. Acuma depinde de tine. Trebuie sa tii cont ca esti in Sibiu nu stiu cat de bine sta piata muncii acolo eu sunt din alt oras.
Incearca sa te decizi repede pentru ca timpul e pretios.Angajaza-te ca operator call center ceva in domeniu economic/telecomunicatii sau pe un post de birou ceva. Si asa capeti experienta pe piata muncii care o sa iti foloseasca in obtinerea unui job mai bun in viitor. E greu sa gasesti de la inceput ceva care sa iti placa daca nu ai experienta. Crede-ma ca stiu ce spun.
In legatura cu facultatea pe care o termini intr-un an daca nu te vezi facand acele lucruri eu te-as sfatui sa o abandonezi in situatia in care iti gasesti de lucru ceva cat de cat ok. Daca nu eu zic sa continui facultatea ca stii e bine sa stii sa faci cat mai multe lucuri in viata.
Bafta!

| taviyamato2 a răspuns:

Dar in loc sa te bucuri ca iti castigi o paine usor. gandeste-te ca viata reala si piata muncii o sa te loveasca precum fulgerul sau trenul, mai ales acum in vremurile de criza economica. Daca ai colegii mai cretini, nu e nimic, poti ajunge seful lor, vei avea si mai multi bani. Viata e o jungla oricum, sunt multi artisti care fac foamea, mai citeste ziarul, oriunde este teribil de mult de lucru pentru niste bani. Nu stiu ce sa zic, dar in halul in care merge economia in Romania acum, nu ai nici un viitor, mai bine iti vezi de treaba, din pacate cu filozofia e foarte greu sa iti gasesti un job - sa fim seriosi -. Eu zic sa iti vezi de treaba, poti urma un hobby intre timp, un hobby iti poate aduce multa satisfactie

| dIzzEE a răspuns:

Scuze frate prea lung ca sa citesc happy

| fatadedac a răspuns:

Tu ai un contract, un numar de ani esti obligat sa lucrezi la repartitie.
Vei avea o gramada de avantaje: salariul o sa ajunga in scurt timp la minim 2000 lei, o sa ti deconteze chiria () daca e cazul) concediile aproape gratis, mancare zilnic la popotă, zile libere cu nemiluita, bani de haine, etc.
In cazul tau nu poti renunta pe perioada contractuala. Asa ca sfatul meu este sa te duci la repartitie apoi sa iti gasesti o pasiune in domeniul care spui ca iti place. Fi istet si incearcă sa gasesti calea ca sa promovezi cat mai repede de la munca fizica. Inainteaza in functie si ai rezolvat problema.