| MadalinT00 a întrebat:

Dupa bacul asta ma gandesc sa stau un an acasa ca sa invat pentru facultate.Stiti niste facultati care nu le faci de pomana.Ma refer sa ies pe o munca acceptabila.Eu am terminat profilul uman, dar ma gandesc ca intr-un an sa dau la medicina. Poate stiti si voi mai multe facultati acceptabile.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,sunt destule. Ai asa:informatica, medicina,stomatologie,SRI, academia de poliție, facultatea de biochimie si cercetare, farmacie. Ai un an sa înveți. Dacă te interesează, nu au cum sa ti fie greu sa studiezi. Spor la lucru!

| Violleta2022 a răspuns:

Am vesti proaste pentru tine!
Nici o faculatte nu vine cu loc de munca asigurat. Poti sa faci 2 facultati nu una, ca nu te ajuta la gasirea unui loc de munca, aia va fi munca ta de dupa terminarea facultatii, sa-ti cauti de munca, s-a-ti depui CV-ul si sa mergi la interviuri.
Evident ca vor fii angajati cei cu experinta intai si in final, cei fara experinta, proaspat iesiti de pe bancile facultatii.
Tot asa de dureros este si salariul de inceput al unuia cu faculatte, fiind minim pe economie, pana capeti exerienta si creste in cativa ani.

Cum tu ai terminat un profil uman, va trebuii sa pui mana serios pe chimie si biologie si sa le visezi noaptea, pentru ca alea sunt vitale la medicina. Crezi ca esti in stare sa inveti atata materie, intr-un an de zile?
Cat despre "facultati acceptabile", nu stiu la ce te referi!
Facultatea ti-o alegi dupa abilitatile si profesia pe care doresti sa o faci in viata, nu de dragul de a face o facultate.
Iar medicina, este una din cele mai grele si mai lungi facultati, fiind necesari 10 ani din viata ta pentru invatat serios ( 6 ani de facultate la zi si 4 ani de rezidentiat).

| noink a răspuns:

Iti va fi foarte greu sa dai la medicina. Nu este doar toceala, ai nevoie de multa perspicacitate si logica si o baza buna de gandire logico-matematica.