| StrutZzZ a întrebat:

Dupa ce voi termina liceul, unul care nu are nici o legatura cu armata, pentru a putea fi acceptat in armata mai trebuie sa fac ceva cursuri superioare sau ma prezint pur si simplu la o baza militara?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru soldat profesionist n-ai nevoie de cursuri superioare, este destul sa fii acceptat. Pentru subofiter si ofiter ai nevoie sa urmezi o scoala de subofiteri, respectiv o academie militara.

| EvaDuarte a răspuns:

Pai depinde ce anume vrei sa faci - la academie exista un program de admitere pe care il poti gasi pe site-ul lor. De altfel poti discuta si cu profesorii tai sau cu psihologul scolii. Psihologul scolii are printre responsabilitati ghidarea scolara si proesionala si stie destul de multe despre admiterea la diverse facultati si despre profesii in general. iar daca nu stie nimic despre armata are oricum obligatia sa te ajute si sa se documenteze