| F3d0x a întrebat:

Dupa mai mult timp de stat pe ganduri m-am hotarat ca vreau sa urmez facultatea de Arhitectura deoarece sunt o fire creativa si artistica,ma axez mai mult pe "emisfera dreapta"a creierului si simt ca ma atrage,si pe langa asta urasc oamenii si urasc sa lucrez cu oamenii, sunt asocial.
Intrebarea mea este daca merita sa urmez arhitectura, deoarece multi dupa ce termina 6 ani de facultate nu isi gasesc de lucru.E adevarat?

2 răspunsuri:
| AdeA1991 a răspuns:

Spui ce esti anti-social, dar poate nu stii. Ca arhitect o data ce ai luat un proiect va trebui sa mergi periodic in vizita pe santier ca sa verifici daca se respecta prioectul.
Parerea mea, pentru ca esti creativ, iti recomand sa urmezi ceva bazat pe grafica digitala. Contactul cu oamenii va fi redus si de asemenea este o piata care se deschide din ce in ce mai mult pe masura ce trec anii.
Un exemplu pe care pot sa ti-l dau si care dovedeste acest lucru: eu, ca si autor, am nevoie periodic de graficieni digitali are sa imi faca copertile pentru viitoarele carti.

Succes.

| AlexSescioreanu a răspuns:

Multă lume care dă la arhitectură suferă de un caracter antisocial. Eu sunt arhitect și lucrez și cu elevi de liceu pentru examenul de admitere pentru facultatea de arhitectură. Și eu am fost și încă mă mai consider antisocial, dar ce pot spune e că a meritat să fac facultatea asta.
Dacă vrei să stai în contact cu ceea ce fac uita-te pe www.instagram.com/drawing_rocks__/

ps: dacă crezi că te pot ajuta în direcția asta putem discuta în privat. mulțumesc!