| nnosferatull a întrebat:

dupa terminarea acestui an de studii vreau sa devin un maistru militar (arma principala fiind aviatia ) iar daca nu reusesc, am de gand sa stau un an ca si soldat voluntar.

care este diferenta dintre un maistru militar de la aviatie, de la naval si de la terestru? doar stau si verifica echipamentul? care sunt diferentele de salariu dintre cele 3 arme? se merita sa ma inscriu ca soldat voluntar?

aceste informatii nu le pot gasi pe net si as dori sa primesc un raspuns concret. va multumesc!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este nevoie de un an ca "soldat voluntar"! Vezi, in link, formarea pe filiera directa a maistrilor militari:http://www.mapn.ro/recrutare/mm.php
Daca promovezi examenul de bacalaureat poti face o scoala postliceala de maistrii, respectiv "Scoala de maistrii militari si subofiteri ai Fortelor Aeriene" de la Boboc, jud. Buzau --- vezi, in link :http://www.roaf.ro/ro/cariera/admitere_smmsofa.php

In legatura cu amanuntele continute in postarea ta, poti obtine informatiile necesare de la biroul de informare recrutare din judetul tau de domiciliu, in etapa de recrutare.