| Matei91Andrei a întrebat:

Salut! E cineva mai documentat să-mi spuna de ce sa vreau in mai si nu in mapn? Sau invers
Sunt foarte indecis

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Balanta e destul de egala.
Sunt avantaje, printre care cariera sigura, venitul decent si varsta de pensionare buna.
Dezavantajul principal este faptul ca poti muri in timpul serviciului, dar acest risc este prezent si la constructori sau soferi, deci nu e mare branza.

| LordCristobal a răspuns:

O sa iti spun o serie de avantaje de si dezvantaje care sa te ajute in luarea unei decizii bune.
Avantaje:
1.Ai salariu foarte bun si nu duci grija zilei de maine.
2.Cei din Mapn sunt foarte respectati in societate si o sa te bucuri de un status social mai special.
3.O sa iesi devreme la pensie dar si cu o pensie foarte buna.
Dezavantaje:
1.Trebuie sa respecti toate ordinele care le primesti superiorii tai, fie ca iti plac sau nu.
Daca ai spirit de luptator sau spirit patriotic si iti doresti foarte mult sa intri in armata atunci du-te cu toata inima si nu te uita inapoi.

| helpforyou a răspuns:

Dacă te interesează siguranta cetatenilor si menținerea ordinii publice, atunci M.A.I ar fi o alegere potrivită pentru tine.

Dacă te interesează aspectele militare și apărarea națională, atunci M.A.P.N ar fi o alegere potrivită. Este important sa te gandesti la abilitatile si interesele tale, pentru a decide unde te vei simți cel mai bine si unde vei putea contribui cel mai bine.

Ministerul Afacerilor Interne (M.A.I.) este responsabil pentru asigurarea ordinii publice și a siguranței cetățenilor, precum și pentru administrarea serviciilor de poliție și de pompieri. Acest lucru include activități precum menținerea ordinii publice, combaterea criminalității, protejarea drepturilor și libertăților cetățenilor, precum și asistența în caz de dezastre sau situații de urgență.

Ministerul Apărării Naționale (M.A.P.N) este responsabil pentru asigurarea apărării naționale și a siguranței militare a țării, precum și pentru administrarea forțelor armate. Acest lucru include activități precum planificarea și conducerea operațiunilor militare, menținerea echipamentelor și armamentelor, precum și pregătirea și instruirea personalului militar.