| Popescu0Ion a întrebat:

Este adevarat ca din facultatea de drept nu iesi cineva decat daca strangi bani pentru spaga? Eu aud chestia asta cam de la toata lumea... Daca reusesc sa o termin pot risca sa ajung șomer?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu neaparat, depinde cat esti de bun. daca esti slab sigur ca va trebui sa dai mita ca sa fii angajat ori sa ajungi avocat.
Nimeni nu-ti poate spune daca o sa ajungi sau nu somer, riscul exista, fiind foarte multi absolveni de drept acu, o adevarata inflatie.

| TheAce a răspuns:

Evident ca riscul de a deveni somer exista, tocmai de asta nu-i important sa termini o facultate ci CUM termini o facultate. Exista studenti de 6 si exista studenti de 10. E normal ca ei sa nu fie tratati la fel mai departe cand intervine problema recrutarii lor in campul muncii. Iti spun insa o chestie. Studentii buni sunt propusi chiar de profesori pentru diverse posturi si li se ofera internship-uri inca din perioada studentiei, internship-uri care ii pun practic in contact cu persoane influente din domeniu. Treaba asta cu mita si spaga e un mit, un praf in ochi aruncat de cei care n-au fost destui de buni pentru a reusi. Evident insa ca daca abia reusesti sa termini facultatea fara a reusi sa te consacrezi in niciun fel, fara note bune si cu o licenta mediocra ai sanse foarte mari sa nu iti gasesti de lucru.