| Anon99199 a întrebat:

Salut, eu am 14 ani, peste 3 săpt. Urmează să dau probele sportive pentru Liceu Militar.

Probele sunt ușoare, iar eu le pot lua cu ușurință.

Dar am aflat că am ceva pe nume *Pletfus* la ambele picioare, asta mă va afecta în vizita medicală?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Corect se numeste PLATFUS!

Platfulul este o deformatie congenitala a labei piciorului, cu care te-ai nascut si este o cauza eliminatorie pentru armata.

Nici macar soltatii care erau recrutati obligatoriu in aramta pe vremea comunismului, nu pot face armata daca aveau platfus, fiindca laba piciorului tau este dreapta, fara acea curbura care sa permita flexarea talpii, fiind un inconvenint masiv pentru mobilitatea unui soldat.
De aceea nu se acceapta oamenii cu platfus in armata.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Si cine doamne iarta ma iti vede tie platfusul de la picior?! laughing daca taci din gura nu te controleaza absolut nimeni, nefiind o boala sau o problema care te incurca la alergat sau mers laughing Cine doamne iarta ma crede in legile alea din 1900? Nu o sa ai nicio problema, taci din gura nu ai niciun platfus si n o sa te incurce la nimic. E doar scobitura aia din talpa dintr o parte dar nu te incura la nimic, o am de cand m-am nascut si singurul incovenient e ca ma mai dor picioarele cateodata