| anonim_4396 a întrebat:

Eu doresc sa plec la colegiul de medicina, si dupa asta la universitatea de medicina la specialitatea neurochirurg. Puteti sa-mi dati niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Neurochirurgia este una dintre cele mai dificile specialitati in medicina nu numai pentru faptul ca are nevoie de una dintre cele mai indelungate etape de formare, dar si pentru ca unui neurochirurg i se cer si abilitati legate de personalitatea sa :sa fie un atent observator,sa aiba echilibru si rabdare infinita, sa dispuna de o manualitate speciala, de o finete extrema.De aceea nu oricine poate fi neurochirurg.Dar,daca tie iti place aceasta profesiune, ai calitatile necesare si te inarmezi cu perseverenta, cu siguranta vei fi un neurochirurg bun candva.Pana atunci ai un drum lung de parcurs; n-am auzit sa existe la noi colegii de medicina dar e suficient sa faci un liceu sanitar sau chiar de orice alt profil, sa urmezi cursurile Facultatatii de Medicina si apoi sa optezi pentru un rezidentiat in neurochirurgie.Parcursul e foarte lung,mai ai mult de studiat, dar cu perseverenta si putere de munca vei reusi, cu siguranta.Mult succes!