| annamaria199925677 a întrebat:

eu sunt in clasa a 8 si m-am decis sa ma duc la un liceu de profil mate-info.proglema e ca nu prea stiu la ce sa ma astept.si mai departe ar urma sa merg tot pe acest profil, din cate am inteles si fizica intra in materiile de baza, si problemaeste ca eu nu ma impac prea bine cu aceasta materie crying(. puteti sa ma ajutati cu miste sfaturi, orice detaliu este bine venit. MULTUMESClaughing

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Te pot ajuta destul de mult avand in vedere faptul ca eu sunt la un profil mate-info, dar intensiv info tongue. Diferentele nu sunt foarte mari oricum.
In primul rand vreau sa te asigur ca acest profil, fie el si neintensiv, este cel mai indicat. Ai cele mai multe porti deschise in viitor, fiind o multime de facultati la care vei avea avantaj urmand aceasta filiera.
La ce sa te astepti nu poti sti, depinde de profesori, de dotarile liceului care ar trebui sa fie rezonabile si de vointa ta, rezistenta la stres si de cat ai de gand sa te interesezi de scoala.
In clasa a IX-a vei avea urmatoarele ore (cel putin daca mergi la intensiv info big grin ) :
TIC - 1 ora
Desen / Muzica - alternativ, o saptamana desen, urmatoarea muzica
Informatica - 5 ore
Mate - 4 ore
Biologie - 2 ore
Chimie - 2 ore
Fizica - 3 ore
Sport - o ora
Istorie - o ora
Dirigentie - o ora
Geografie - o ora
Logica - o ora
Engleza - doua ore
Franceza sau germana - doua ore
Cred ca astea sunt toate...
Pe viitor vei putea opta pentru orice facultate probabil, mai putin (sau esti in dezavantaj) pentru litere, drept.
Cele mai cautate facultati de catre elevii care au absolvit mate-info sunt facultatile de automatica si calculatoare, IT, telecomunicatii, inginerie, fizica, matematica, mecanica, finante si banci.
Daca nu ai fost extraordinar la fizica in gimnaziu inseamna ca nu stii baza. Fizica trebuie stiuta constant, lucrurile se leaga. Totusi, din moment ce ai ajuns la liceu (ma rog vei ajunge), acolo lucrurile vor fi explicate si predate ca si cum nu ati mai facut lucrurile acelea chiar daca, partial, se repeta. Tot ce ai de facut este sa te inarmezi cu rabdare si sa citesti si chiar sa inveti (dar nu pe de rost) teoria, sa faci modele de probleme, sa te uiti pe aplicatii rezolvate si sa incerci sa le intelegi. Apoi incepi sa faci si singur din fiecare. Nu este greu sa inveti la fizica, trebuie sa vrei. Nu ai de ce sa te descurajezi deci happy.
Niste sfaturi... hmm
- Fii sociabil cu colegii si fii dragut cu toti pentru ca e cea mai placuta etapa a vietii si acum se leaga cele mai stranse prietenii. In plus, nu stii cand ai nevoie de o tema de la unul sau altul laughing. Chiar daca dai la un liceu bun, sa nu te surprinda faptul ca in pauza stau vreo 10 oameni de copiaza tema dupa un caiet la fizica sau mate sau alte obiecte. Crezi sau nu, fiind tanar si dorind si tu niste clipe de respiro acasa nu vei avea mereu timp sa faci tot, sa te pregatesti perfect ca la generala.
- Invata sa faci cafea pentru ca vor fi nopti cand nu vei putea dormi pentru ca vei avea atata de invatat si de scris : teme, teze, lucrari, ascultare... nu e asa usor!
- Organizeaza-ti timpul bine! Nu zic sa iti faci un orar strict pentru ca amandoi stim ca nu il vei respecta cu sfintenie mai ales daca ti-ai planificat 3 ore de invatat la fizica zzzZZZzzzZZ. Important e sa iti stii prioritatile. Daca stii ca urmeaza sa fii ascultat sau nu ai nota invata bine lectia, scrie tema perfect. Daca ai note fata de mare parte din clasa poti fi ceva mai putin strict. Sunt momente in viata unui elev, fie el oricat de bun, cand nu se poate sa te ocupi de tot. Tocmai de asta faci intai ce e mai important. Fii insa atenta la dragii de profesori care verifica temele laughing sa nu ai surprize.
- Incearca sa te imprietenesti cu unii elevi mai mari si de la alte clase de acelasi profil daca sunt pe clasa a9a. Iti vor fi de folos sa stii cate ceva despre niste subiecte la lucrari, teze daca fac / au facut cu profii tai si sa afli mai multe despre stilurile profilor (predare, notare, fel de a fi si de a se comporta ).
- Nu fa glume decat daca ai cu cine. Nu toti profii gusta orice gluma si trebuie sa ai grija ce gluma zici si cui.
- Prima impresie conteaza foarte mult. De exemplu, profa mea de chimie ma tine minte dupa ceva din clasa a9a. iar acum sunt a11a. Interesanta memorie... mai ales cand e vorba de chestii negative probabil laughing
- Nu copia decat daca te pricepi. Profesorii nu mai sunt asa orbi si vad de obicei orice miscare.
- Nu fi egoista, ajuta-ti colegii! Trebuie sa fiti uniti, sa aratati cu adevarat a colectiv.
- Daca stii ca ai o ora mai grea si ti-e frica de vreun test de care nu esti pregatita ori exista sansa (dar nu obligatoriu) sa te asculte si nu esti pregatita, e mai bine sa lipsesti. Daca va fi motivat sau nu ramane la latitudinea ta. Suna urat, asa e, dar nu tot timpul ai de ales. Adica eu cantaresc lucrurile in felul urmator : dintre o absenta si un 2 sau 3. ce as prefera? Daca nu vrei sa faci absente sau ai deja prea multe invoieste-te la profa cu care ai ora sau la diriga / dirig si zi-i ca te doare capul, ca te doare stomacul, ca trebuie sa mergi dupa o ruda, ca ai de luat cheile de la o ruda, ca trebuie sa iei medicamente pentru cineva, ca ai o problema in familie, ca trebuie sa ajungi la o activitate anume, ca ai uitat un caiet acasa pentru ora urmatoare si e important sau ca te simti ametita.
- Nu folosi scuza cu nu mi-a sunat alarma daca intarzii pentru ca nimeni nu va mai crede aceasta gluma expirata. Aceeasi treaba e valabila si pentru scuza "mi-am uitat caietul de teme acasa ". Lasa scuzele jalnice, uneori e mai bine chiar sa zici ca nu ai scris.
- Daca stii ca urmeaza sa te asculte si nu esti prea ok cu lectia si esti deja in ora spune ca vrei la baie si ca ai vomitat sau ca ti-e rau laughing asta a facut un coleg si a mers perfect.
- Nu fi o paracioasa. am avut si eu colege din astea si mi se face rau cand le vad. Este foarte imatur si da dovada de prostie, sincer.
Cam astea sunt sfaturile pe care ti le pot da. Daca mai ai alte intrebari, iti raspund cu mare placere. Inteleg ca vrei sa stii ce te asteapta happy.
Daca te intereseaza materia... pai la matematica vei face in mare parte functii, trigonometrie, geometrie cu vectori adica ceva relativ nou dar se folosesc si unele lucruri de la geometria plana... uneori, grafice de functii, ecuatii, module, inecuatii, inegalitati. La fizica vei face mecanica si optica din cate imi amintesc in a9a. Chimia cred ca e asemanatoare celei din a8a dar nefiind preferata mea nu as putea fi sigura. Retin doar ceea ce imi place laughing.
Chiar daca esti la mate-info, trebuie sa iti dai timp sa inveti cate un pic si la romana pentru ca inevitabil vei da bacul la aceasta disciplina. Citeste Morometii de M. Preda, Dupa melci... de I. Barbu, O scrisoare pierduta de I. L. Caragiale, Baltagul de M. Sadoveanu, Luceafarul de M. Eminescu, Floare albastra de M. Eminescu, Enigma Otiliei, Amintiri din copilarie de I. Creanga, Hronicul si cantecul varstelor de L. Blaga, Maitreyi de M. Eliade, Poema chiuvetei de M. Cartarescu. Astea cred ca sunt posibil sa le faci in a9a.
Cam atat am avut de zis. Sper ca te-am ajutat cumva si mult noroc la examen.

3 răspunsuri:
| Alexy271 a răspuns:

Heywinking Si eu am terminat mate-info si sunt foarte multumita ca am ales acest profil. E adevarat, vei face si fizica. eu am facut 3 ore pe saptamana. Dar poate nimeresti un profesor bun si atunci nu vei avea problemewinking Eu chiar iti recomand sa mergi pe mate-info, e pofil real, iar dupa ce vei termina poti sa te axezi pe ce domeniu vrei tu, fie ca e medicina, fie ca alegi ceva stiinte economice. In schimb, daca mergi pe un profil uman, dupa ce termini, trebuie sa te axezi pe asta... daca vei vrea sa faci ceva ce are legatura cu matematica iti va fi foarte greu.Gandeste-te binewinking sper sa iei o decizie care sa te ajute pe viitor :*

| Someoneeene a răspuns:

Nu renunta la mate-info din cauza fizicii. Eu sunt clasa a IX-a si tot ma gandesc sa ma duc la mate-info pentru ca dupa terminarea liceului am mai multe optiuni. Ca si tine, eu nu ma pricep la fizica, dar am inceput sa iau meditatii si am inceput sa inteleg. Eu sunt foarte buna la mate si chimie, dar imi era frica de fizica, oricum materiile astea trei sunt legate intre ele (la bio e mai multa teorie)

| Mayar a răspuns:

La mate-info ai asa : matematica, fizica si informatica la greu!
DAca nu prea stii la fizica, nu e problema, oricum se vor relua toate lectiile mult mai in detaliu. Nu ar trebui sa te descurajezi! Esti fricoasa?! Eu nu cred! Ai ambitie, esti inteligenta, te temi de niste recapitulari la fizica! Nici vorba! Nu e greu! Trebuie sa fi atenta la predare, sa inveti fiecare lectie si sa o intelegi si vei fi chiar sefa de promitie, cine stie?
Asa ca da-i bataie si nu te mai descuraja! Termina cu prostiile! Eu stiu ca poti.winking