| nukemdfkz a întrebat:

Salut, ieri am fost la muncă primele 4 ore, iar după celelalte 4 am lipsit că am avut niște probleme, iar mie mi s-a spus că am absență nemotivată. Poate să îmi pună nemotivată pentru 4 ore din 4? Având în vedere că am dat mesaj șefului că lipsesc dar el nu a răspuns. Parcă trebuia să nu vii toată ziua să iei nemotivată.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus ai absentat nemotivat 4 ore, asa ca vei fi platit doar pentru 4 ore pe ziua respectiva. Nu se poate sa fii pus absent nemotivat toata ziua.
Daca nu esti platit cele 4 ore lucrate atunci te poti adresa ITM. Parerea mea este ca ar fi bine sa te intelegi cu angajatorul si sa recuperezi cele 4 ore nelucrate, bineinteles daca se poate.
La inceputul activitatii mele am intarziat de 2 ori de la munca (2-3 ore) si asa am rezolvat problema cu seful de echipa.

| nukemdfkz explică (pentru Ioandelasal):

Bravo pentru cel mai bun răspuns, și corect de asemenea, am sunat la ITM și e cum spui tu, dacă am lucrat 4 ore nu au ce să-mi facă, doar că mă plătesc 4 ore în loc de 8. Restul comentariilor sunt numai păreri personale, că face, că nu știu ce. cei ce comentau aiurea că mă dă afară că am lipsit câteva ore sunt oile societății, totodată și cei ce vor munci toată viața pe un salariu mic. În viața trebuie să aplici tupeu, altfel nu vei obține nimic, nu riști nu câștigi. Am fost și am vorbit cu șeful de producție și mi-a mărit și salariul, cică mă respectă că sunt singurul care a avut sânge în el să-i spună problemele mele în față, și ce mă deranjează.

| Ioandelasal a răspuns (pentru nukemdfkz):

Nu-i mare lucru, eu sunt jurist, ceilalti respondenti nu sunt, asa ca nu cunosc Codul muncii.

Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~am dat mesaj șefului că lipsesc ~

e grav că n-ai ințeles: nu dai mesaj șefului că lipsești ci îi ceri APROBARE șefului

| nukemdfkz explică (pentru sierra1):

Dacă nu știi legea, nu îți da cu părerea, mulțumesc.

| sierra1 a răspuns (pentru nukemdfkz):

Deci legea zice că te iei de capul tău și iți servești un liber si după dai un sms șefului?

e legea ta sau a junglei

| Iote a răspuns:

Nu pleci pana nu aproba seful. Asta e legea.
Putea sa-ti taie toata ziua pentru ca nu l-ai anuntat inainte.

| Girly97 a răspuns:

Nu mi se pare normal asa ceva, pare a fi o forma de abuz.

Răspuns utilizator avertizat
| nukemdfkz explică:

Din moment ce am lucrat 4 ore din 8, cum să pună absență nemotivată, orele muncite ce se întâmplă cu ele?

| danbnz a răspuns (pentru nukemdfkz):

Zi mersi ca ai scapat cu atat:
https://ccibc.ro/......prealabil/

Răspuns utilizator avertizat