| Ghabby a întrebat:

Imi poate explica cineva si mie va rog care e treaba cu timpul de confirmare si aplicatul la mai multe facultati? Se poate ca, vrand sa aplici la 2 facultati sa zicem, dai la una din ele in sesiunea din iulie, esti admis, Aici intervine treaba cu confirmat-ul daca nu ma insel, despre care nu prea inteleg. Cumva confirmi, deci ai locul asigurat la facultatea aceea. Apoi dai la sesiunea din toamna la cealalta facultate si iarasi esti admis. Poti, in cazul in care iti doreai mai mult la facultatea la care ai aplicat in toamna, sa anulezi cumva confirmarea la prima si sa o alegi pe a 2-a fara sa ti se ia dreptul de a studia pe gratis? (asta pentru ca am auzit ca oricine are dreptul la un program de licenta subventionat de stat sau cv de genul) Stiu ca ideea in sine e putin ciudata, intrebarea fireasca este: "De ce nu dau prima oara la facultatea la care doresc sa intru cel mai mult?" Multumeasc anticipat!

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Oricine are dreptul la un program de licenta subventionat de stat cu conditia sa aiba medie de intrare la Buget si sa nu fi urmat un alt program de licenta subventionat de stat anterior. In cazul tau, tu nu ai urmat o facultate anterioara, deci ai dreptul la un program de licenta subventionat, cu conditia sa fii admis la Buget.

Legat de concursurile de admitere la facultate in sesiunea de toamna, stiu facultati si specializari care, cu toate ca mai admiteau studenti, ii treceau la taxa direct chiar daca luau examenul cu nota mare, locurile la Buget fiind ocupate toate deja. Fiecare facultate din tara are un numar limitat de locuri la Buget pentru studenti si de obicei, acelea sunt ocupate din prima sesiune din iulie, fapt ce te poate pune pe tine in dificultate. Daca alegi sa dai in toamna si chiar daca ai promova examenul onorabil, e posibil sa nu mai ramana locuri bugetate de stat. Pe de alta parte, de mutat de la o facultate la alta e doar o chestiune de birocratie, se va rezolva. Doar ai in vedere că daca te intereseaza un loc la Buget, sa nu-l pierzi dand in toamna la nimereala.

Pregateste-te cel mai mult si da-ti interesul maxim pentru facultatea / specializarea la care chiar tii cel mai mult. Ca exemplu, am un prieten care stia din start ca nu e pregatit destul incat sa intre pe locurile bugetate la medicina, la Cluj. Tocmai de asta, a dat admitere la medicina in orasul sau, a intrat la buget si a urmat timp de un an cursurile acolo, dupa care in anul urmator, a dat din nou examen la Cluj si a intrat pe locurile bugetate de stat. Intre timp s-a pregatit serios, iar la examen s-a prezentat mult mai relaxat si cu mai multe sanse de reusita. Si-a stiut limitele din capul locului si a lucrat sa le depaseasca. Si a reusit.