| Kost1a a întrebat:

Salut, imi poate explice cineva partea cu banii ca nu inteleg cei cu cei 1400 de dolari,

Compania USA Immigration Visa Inc, aflîndu-se pe adresa 8131 Vineland Ave # 154, Orlando FI 32821 USA, în continuare „USAImmigration" şi Botnarenco Constantin, număr de identificare XXXXXXXXXXX cetăţean al Republicii Moldova (RM), denumit în continuare „Solicitant", pe de o altă parte, au semnat la data de 20-09-2016, prezentul Acord referitor la.: Părţile au semnat prezentul
Acord, conform căruia se obligă în viitor să încheie Acordul de prestare a serviciilor, în cazul în care Solicitantul va fi selectat pentru continuarea procesului de imigrare conform Programei Diversity Immigrant Visa (în continuare „Program") și va continua procesul de imigrare în SUA.
Acordul de prestare a serviciilor va prevedea obligaţiunile USAImmigration privind prestarea serviciilor în Programului, din momentul când Solicitantul a fost selectat în cadrul Programului pentru continuarea procesului de imigrare (în continuare „a câştigat") și până la momentul stabilirii datei interviului la consulatul SUA, pentru obţinerea vizei de imigrare în SUA, precum şi obligaţiunile Solicitantului de a achita costul serviciilor într-o sumă fixă stabilită în mărime de 1399$ (o mie trei sute nouăzeci şi nouă dolari SUA) pentru fiecare membru major al familiei Solicitantului. Părţile se obligă să încheie Acordul de prestare a serviciilor într-un termen nu mai tîrziu de 60 de zile calendaristice din momentul informării Solicitantului referitor la faptul că Solicitantul a fost selectat pentru continuarea procesului de imigrare conform Programului. Din momentul încheierii Acordului și până la momentul, când Solicitantul a fost selectat conform Programului, USAImmigration se obligă să presteze Solicitantului servicii, şi anume servicii privind recepţionarea datelor, verificarea acestora, prezentarea informaţiei, prelucrarea datelor, introducerea datelor pentru participare în cadrul Programului, înregistrarea în Program. Solicitantul îşi exprimă acordul şi primeşte toate lucrările îndeplinite şi serviciile prestate de către USAImmigration, din momentul depunerii cererii pentru înregistrarea în Program şi până în momentul când Solicitantul este selectat conform Programului. Solicitantul doreşte ca, USAImmigration să reprezinte interesele Solicitantului în Program şi transmite USAImmigration dreptul exclusiv de a desfăşura procesul în cadrul Programului şi garantează că acest drept nu a fost transmis altor persoane terţe şi nu vor fi transmise în viitor. Solicitantul garantează că toată informaţia prezentată USAImmigration este veridică. În cazul în care Solicitantul nu semnează sau evită de a semna Acordul de prestare a serviciilor, continuând procesul, atunci Solicitantul va fi obligat să achite USAImmigration o compensaţie evaluată în mărime fixă de 1399$ (o mie trei sute nouăzeci şi nouă dolari SUA) pentru fiecare membru major al familiei Solicitantului, în decurs de 5 (cinci) zile calendaristice la expirarea a termenului de 60 zile din momentul în care Solicitantul a fost înştiinţat că a fost selectat conform Programului. Solicitantul afirmă că la momentul semnării prezentului Acord a luat cunoştinţă şi este de acord cu prevederile Instrucţiei Programului (www.greencard.com.md/instruction) şi cu prevederile Acordului privind prestarea serviciilor (www.greencardmoldova.com/agreement). Toate condiţiile Acordului privind prestarea serviciilor au fost negociate de către părţi pe poziţii de egalitate. În cazul apariţiei litigiilor, acestea vor fi examinate pe cale amiabilă iar în caz contrar se vor transmite spre examinare instanţelor de judecată conform domiciliului/reşedinţei pârâtului. În cazul în care nu poate fi identificat locul aflării pârâtului litigiile for fi examinate de instanţa de judecată competentă a statului Florida, USA, Orlando. Dreptul material aplicat – conform locului examinării litigiului. Părţile confirmă că, dispoziţiile prezentului Acord intră în vigoare de la data de 20-09-2016 pentru înregistrarea în Program; şi precum că textul acordului este citit personal de către părţi, conţinutul şi termenii folosiţi sunt clari şi Părţile sunt de acord cu toate condiţiile acordului. Prezentul Acord este întocmit în două exemplare, având aceeaşi putere juridică, câte un exemplar pentru fiecare parte. Botnarenco Constantin Apăsând butonul "Confirmă", Solicitantul confirmă că este de acord cu toate prevederile prezentului Acord şi că numele în format electronic este semnătura veridică a Solicitantului.

1 răspuns:
| GdX a răspuns:

Vorbeste cu un avocat.