| rRamses a întrebat:

Salut, imi poate recomanda si mie cineva o facultate din Bucuresti? deoarece sunt indecis. Preferabil ceva fara chimie fizica sau matematica. tocmai ce am scapat de ele. As dori numele facultatii si ce job as putea avea dupa. A da si nota de la bac inca nu a venit dar dupa calculele mele este in jur de 7.5+

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o nota destul de mica la bacaluareat, deci nu te poti gandi la o faculktate la care se intra fara examen (nu vei intra cu media de bac atat de mica). Deci va trebui sa alegi o facultate cu examen de admitere. Gandeste-te atunci la ce excelezi, la ce materie crezi ca ai putea lua macar 9 la admitere. Poti sa te duci, de exemplue, al limbi straine, daca esti foarte bun la engleza (dai examen la engleza), sau la istorie daca esti bun la asta. Daca nu stii ce meserie iti doresti sa ai in viata, du-te la facultatea unde se studiaza materia la care esti tu de 10, cea care te pasioneaza si pe care o studiezi din placere. Facultatea este foarte grea, de aceea trebuie sa vii cu cunostinte excelente la materiile cerute si sa iti alegi un domeniu pe care il inveti cu mare placere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Decat sa faci facultatea din obligatie mai bine inveti o meserie

| neutrino a răspuns:

Mergi la stiinte politice.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Daca nu iti place cartea, nu te mai obosi sa mergi la facultate. E facultativa, nu obligatorie!

| Valentinaldoilea a răspuns:

Ce sa-ti recomandam noi, cind nici tu nu stii ce-ti place!

| samiZiciPompier a răspuns:

Pe vremea mea faceau facultate datorita pasiunii pentru vreun domeniu anume.
Daca nu stii ce-ti place, baga si tu dosaru pe la ase la mai multe fac. Daca te accepta la mai multe, alegi una din ele oricum la ase sunt toate la fel. Stai 3 ani in Buc, te distrezi, peste 3 ani ai diploma de aseist si te poti angaja in call center sau vanzator ca si cum n-ai avea facultate. Poate ca nu e un viitor stralucit, dar oricum banii nu aduc fericirea, care nici nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Nici life coach daca erai, nu le ziceai asa bine.

| samiZiciPompier a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi. Da, asta inseamna sa ai cap de filosof...