| zbarnel99 a întrebat:

imi spune si mie cineva daca este bun iq 94 la un copil de 13 ani? mersi

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Trebuie spus ca varsta e irelevanta atunci cand faci un test iq (exista anumite corectari de punctaj in asa fel incat cei mai tineri sa nu fie deyavantajati). Punctajul tau nu e tocmai stralucit in conditiile in care media in Romania orbiteaza intre 100 si 105 (anul trecut din cate am citit a fost de 104). Asadar ai un punctaj cu 10 unitati sub media nationala ceea ce trebuie evident in viitorul apropiat corectat. Partea buna e ca esti inca destul de tanar cat sa schimbi asta. Iti sugerez insa sa incepi sa citesti macar 2 carti pe saptamana si sa tragi mult mai tare la scoala decat ai facut-o pana acum pentru ca daca peste 10 ani vei ramane cu acelasi punctaj iq atunci vei putea spune ca ai o problema si iti va fi greu sa concurezi cu altii. Mult succes!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Este bun. Avand in vedere ca media in Romania este 100.

| ALEXE112 a răspuns:

Da este bun tine-o tot asa

| MadalinaAlexandra a răspuns:

E bunicel, dar sa stii ca nu conteaza varsta...

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Da. e pe medie. Din ce stiu eu, Iq-ul nu variaza in functie de varsta. De asemenea, nu toate testele sunt precise - inainte de a va face o parere, incercati mai multe. De obicei, adevarul se afla undeva la media dintre astea toate. Oricum ar fi, 94 nu ridica probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta nu conteaza la testul de inteligenta.
Din cate stiu eu media e intre 90 si 120.