| anonim_4396 a întrebat:

In cateva saptamani termin clasa a 12-a si profesoara de engleza a spus ca va face sa nu intru in bac daca nu predau atestatul de limba engleza. Poate sa faca acest lucru tinand cont ca am media 10 pe primul semestru iar in acest semestru am dat si teza? Sau mi se poate scadea media la purtare?

2 răspunsuri:
| YTBDrawingBase a răspuns:

Profesoara de engleza are o parere proasta despre ea. nu se cunoaste pe ea insasi, si cum te trateaza pe tine, asa a fost si ea tratata la randul ei. baga frica in tine ori sa isi pastreze statutul de boss ori sa fie mai presus de ceilalti profesori cu care competeaza fara ca tu sa stii. oare chiar vrea atestatul sau e mai mult de atat in spatele asteia? este ceva personal?

poate sa faca poate sa nu faca. nu trebuie sa te sperie. pentru ca si daca iei bacul si daca nu il iei, tot o sa ai gallaxy s7 edge in 4 ani, pentru ca o sa fie ca Nokia 1100, vreau sa intelegi principiul.

du-te si fa-i atestatul, engleza nu este grea, trebuie inteleasa.
daca nu stii sa-l faci bine, doar du-i sa-i inchizi gura. daca face figuri, este personal, deci nu ii place de tine, si este o singura cale in asta, ori vorbesti personal cu directorul si ii spui situatia [asta daca te ia peste picior] si o sa-si schimbe comportamentul fata de tine ori astepti sa scapi de ea in cateva saptamani, submisiv.

succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Parerea mea este ca profesoara ta iti vrea binele si vrea sa scoata maximul posibil de tine!
Daca esti ai media 10, ar fi pacat sa te irosesti!
Fa atestatul, la nivelul cel mai mare posibil, te va ajuta mult in cariera!

In momentul ce ai atestare oficiala despre cunostintele tale, il poti arata in CV, la orice angajare.
Firmele cauta persoanele cu cunostinte atestate, care stiu nu numai "engleza de balta".
Succes!