| Gerrard1993 a întrebat:

Salut, In ce consta contravizita medicala la jandarmi?

Răspuns Câştigător
| RitaDeluxxxe a răspuns:

Proba nr. 1 – examinarea medicală (contravizita medicală) – contravizita medicală a candidaţilor se realizează la sediul școlii de către subcomisia medicală şi constă în analiza fişei medicale încheiate, realizarea măsurătorilor antropometrice (înălţime şi greutate), evaluare medicală sumară, identificarea şi analizarea cazurilor privind semnele distinctive sau tatuajele. Dacă se constată nerespectarea unuia dintre criteriile medicale şi de resurse umane, candidatul este declarat „INAPT" pentru admitere. La contravizita medicală nu se admit contestaţii.

Proba nr. 2 – verificarea aptitudinilor fizice - se desfăşoară potrivit probelor şi baremelor stabilite pentru bărbaţi şi femei. Aprecierea se face prin calificativ „PROMOVAT"/„NEPROMOVAT". Candidaţii vor susţine această probă pe Stadionul „Nada Florilor" din Fălticeni. Fiecare probă are caracter eliminatoriu, participarea la următoarea fiind condiţionată de promovarea celei anterioare. Indiferent de cauzele şi motivele invocate nu se admit repetări, reexaminări sau contestaţii.

| Gerrard1993 explică (pentru RitaDeluxxxe):

SI mai am o nelamurire pentru cei care au incercat sa admita, la contravizita medicala iti m-ai face control chirurgical? straight face

| GeorgeMihai a răspuns (pentru Gerrard1993):

Bai eu nici nu stiu ca tot asa m-a gasit cu polip si deviatie minora de sept la spitalul militar si nah, am dat-o cum am dat-o sa imi stearga ca sunt inapt si mi-a scris ca sunt sub tratament, dar la contravizita nu stiu cum vor evolua lucrurile, daca va trece cu vederea sau nu. Dar din cate am auzit, iti trece pe foaie la contravizita ca ai nu stiu ce problema minora si practic te trece mai departe.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat