| Antonio112231 a întrebat:

Salut, in Ianuarie am fost obligat de angajator sa plasez 10 zile de concediu neintrerupt si am selectat 6-21 august.Astazi a fost refuzat dupa 7 luni.ce pot face in aceasta situatie?
Avem si acest articol in Codul muncii, al.148:
-In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca ai selectat o perioada mai mare din care urma sa alegi 10 zile cand vei depune cererea de concediu, dar angajatorul a inteles asta?
Nu cumva te-a refuzat deoarece ai ales mai mult de 10 zile?
Vorbeste cu el si vei afla care este situatia.
Daca nu rezolvi te poti adresa ITM.

| darrio2007 a răspuns:

Sesizare la ITM.

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu seful tau, nu cu noi, ca el este cel care te va lamurii.