| anonim_4396 a întrebat:

La anul voi fi la liceu si nu stiu la ce profil sa ma duc...nu as vrea sa dau BAC-ul la mate( nu prea le am cu matematica), dar sa am ceva la care sa ma duc mai departe, nu sa ies profesor sau ceva( vreau sa am salariu cat de cat mare happy )
Ce profil imi sugerati?

2 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

La științe sociale sau filologie. Aici scapi de bac ul la mate. Și o iei mai moale și cu fizica și chimia.

| BackAgain a răspuns:

La filiera teoretica, nu dai daca mergi pe profil uman: filologie sau stiinte sociale. Cred ca nici la filiera vocationala nu se da din mate. Profilul liceului nu trebuie sa aiba legatura cu ce vrei tu sa faci mai departe. Stiu persoane care au terminat filologie si sunt la Farmacie sau Medicina Generala. Nu i-a oprit profilul de la liceu sa mearga la o facultate care nu se lega nicicum de el. Treaba cu profilul e cate stii deja niste chestii si ti-ar fi mai usor sa intelegi altele noi la o facultate/scoala profesionala care are ceva legatura cu profilul liceului fata de cel care n-are nicio treaba cu ce ai invatat pana atunci.