| azd a întrebat:

Salut, la cibernetica cum se intra mai exact? Media minima care ar fi? si daca mai trebuie sa dau examene de admitere?
Eu sunt clasa a 10 pe mate-info acum m-am decis sa intru acolo si m-am apucat serios de invata, am inceput sa fac la matematica ce nu stiam cu cineva care le stie perfect sa mi le explice si mie si imi petrec mai mult timp cu exercitii si cu carti de informatica.

1 răspuns:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Cel putin la Cluj aunde am intrat eu, se plateste taxa de inscriere si este concurs dupa media celor 4 ani si cea de la bacalaureat (au ei o formula).
Cam ultima medie cu care s eintran e 8:8.50,dar bataie e foarte mare si diferenta de medie e foarte mica.Intre 8.40 si 8:50 pot fi doua sau 10 persoane... dar de obicei sunt mult,si diferenta foarte mica,insa,daca ai noroc chior,si nu comfirma sau se retrage careva,intra uramtorii de pe lista.
Pe site-ul lor anunta dupa o anumita data ce admisi si este o dunga Rosie,unde doar cei de deasupra ei au intrat.

Daca-ti place mate si info,te pricepi sau esti dispus sa inveti rapid programare,o sa fie MAI usor,pentru ca usor nu e nicaieri (unde merita sa inveti,si de unde iesi cu o diploma valoroasa),dar de la cibernetica,sti sa faci ceva si cu mintea si cu mana,iar cand le combini, iese ceva super, iar calitatiile astea (a sti face ceva cu mana), ca intotdeauna, este si va fi cautata.