| anonim_4396 a întrebat:

La Facultatea de Arhitectura se face multa matematica?
As vrea sa dau la aceasta facultate, imi place sa desenez, dar nu prea am nicio tangenta cu matematica.

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Arhitectura implica bune cunostinte de desen tehnic, si bine-nteles ramuri ale matematicii.

| mixxjim a răspuns:

Daca-ti place sa desenezi mergi la arte plastice, nu la arhitectura, ca la arhitectura nu se fac desene, se fac cladiri. Trebuie sa fii foarte bun la matematica, in special la geometrie, si plana si in spatiu, evident ca trebuie sa stii sa faci calcule sa-ti reziste casa/cladirea pe care o proiectezi sa nu-ti iasa cu acoperisul in jos. Apoi la arhitectura iti trebuie mult desen tehnic, de fapt asta este baza, faci si un desen artistic, sa vada omul cam cum i-ar arata casa, dar pe urma treci la desenul serios, cel tehnic, sa stie constructorii cum sa construiasca chestia proiectata de tine. Pentru intrare la arhitectura se da examen de admitere la mate si desen.