| F3d0x a întrebat:

La facultatea de medicina am vazut ce exista specializarea Bioinformatica si Statistica Medicala sau ceva de genul.M-ar interesa asemenea cariera si as vrea sa stiu in ce consta, deoarece imi place si programarea si biologia.
Multumesc!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista un program de masterat pe care il poti face dupa ce termini una din facultatile de specialitate (medicina, stomatologie sau farmacie) sau o alta facultate in domeniul informaticii.

| F3d0x explică:

Trebuie sa ai si rezidentiat pentru a te califica la master?

| alessia5158 a răspuns (pentru F3d0x):

Nu, nici vorba!---sunt indeajuns cei 6 ani de studii medicale(360 credite) sau cei 5 ani de studii farmaceutice(300 credite) sau cei 3 ani de studii de licenta (180 credite) la oricare alta facultate( de preferat una la care s-a studiat informatica si statistica pe parcursul celor 3 ani de licenta). Vezi in link-ul:
: http://www.medicina.umfcluj.ro/......nformatica
Oportunitatile de cariera le gasesti in link-ul: http://www.umft.ro/......--2018_354

p.s Accesul la orice program de master, indiferent denumirea acestuia, se face prin sustinerea unui concurs de admitere cu o anumita tematica. Pentru programul "Bioinformatica si Statistica Medicala" tematica de concurs poate fi gasita in cuprinsul Metodologiei de admitere din link-ul dat mai sus( primul!).