| StormRo a întrebat:

Salut! Locuiesc in strainatate (Franta) de aproape 5 ani, am venit cu ai mei aici la 12 ne vorbind limba deloc, acum a inceput sa ma descurc si e mai ok.
As vrea sa dau la actorie/regizor film, dar e e problema. Am tendinta sa uit cum se scriu unele cuvinte in Romana cand am conversati mai lungi tot asa am multe lapsus-uri nu sunt in stare sa aprofundez un subiect din cauza lipsei de vocabular etc. In Romania eram un elev model, dar de cand am venit in Franta m-am mai lasat iar neavand nivelul am fost obligat sa ma duc intr-un liceu profesional (si nu prea imi corespunde, parerea mea). Colegii mi se par nesimtiti nu invata etc. Si as dori sa ma reorientez spre un liceu general insa, am vorbit cu profii, este posibil dar este complicat. Dupa cum am spus, as vrea sa ma dirijez spre actorie/regizor film dar cum nu prea am invatat anul asta nu stiu daca am nivelul + dupa liceu as vrea sa intru la o facultate de film (unatc) dar din nou nu stiu daca am nivelul, cum nu prea ma descurc nici in Fr iar in tot asa. Sunt putin blocat, voi ce credeti?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai o sansa doar daca pui mana serios sa inveti, sa termini 12 ani liceul si sa iei BAC-ul, ca fara el nu poti merge la nici o facultate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că ești așa cum te simți. Simte-te altfel și vei fi altfel.

| aditimus a răspuns:

Daca ai sa vi acasa o sa iti aduci aminte de limba noastra instant.
Cea mai buna scoala de actorie / regizor este la Cluj o recomand am si eu pe cineva acolo.
Din scris nu pare sa ai vreo problema a uita cuvinte...