| Spark_Alexs_1999 a întrebat:

Salut, m-am tot intrebat daca m-as duce la Mecanica Profesionala care am inteles ca se termina in 3 ani si iau diploma, permis etc. ma pot transfera exact dupa sfarsitul profesionalei la liceu? Gen sa am si bac si diploma de la profesionala? Daca da, de ce am nevoie pentru a ma putea transfera la liceu dupa sfarsitul acesteia.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai terminat/absolvit o Şcoală Profesională NU te mai poţi transfera la liceu!

Ai posibilitatea să-ţi CONTINUI studiile la liceu!
Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-ul-funda/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Transferul se poate face ÎNAINTE de a termina Şcoala profesională!

Vezi detalii despre transfer în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa terminarea scolii profesionale n-ai cum sa te transferi dar te poti inscrie la un liceu cu care are forma serala sau cu frecventa redusa.
Transferul se poate face pe timpul ultimului an (cl. a XI-a) daca indeplinesti conditiile si ti se aproba transferul, conform art.223 din ROFUIP, citez:
"f) elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă."