| anonim_4396 a întrebat:

Salut,ma gandeam sa fac un curs pentru a ma reprofila in cu totul altceva fata de ce am studiat, fiindca nu imi place si nu se cauta prea mult.In momentul de fata ma gandesc la IT si cu toate ca nu am studiat si nu cunosc foarte foarte multe,am anumite inclinatii spre instalare software-uri pe telefoane,laptop, am si reusit sa repar 3 telefoane, unuia schimbandu-i placa de baza.Asta o fac ca un hobby fara sa imi pese de bani.Ma gandesc sa studiez ceva ca administrator retea gen CISCO CCNA sau poate in programare ca Python,Java Script. Aveti cumva niste idei mai bune,gen ce se cauta,ceva mai usor si unde se poate atudia in Bucuresti,acreditat, sa fie recunoscut de angajator? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

CISCO fara urma de indoiala! https://ccna.ro/

| venividivici2017 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru venividivici2017):

N-ai pen' ce. Cauta ca sunt o gramada de cursuri de genul. Sa iti mearga mintea, ca nu e musai sa fie cursurile lui peste cu cine stie ce diplome. Majoritatea firmelor iau si oameni fara background si experienta in domeniu daca in urma testelor non-tehnice si a interviurilor rezulta ca ii duce capul si nu in ultimul rind ca sunt oameni de echipa.

| venividivici2017 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am inteles.Ma gandesc ceva la retelistica, CISCO CCNA, spun multi ca este foarte cautat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru venividivici2017):

Spre deosebire de aia multi care se duc ca oile sa faca economie si administrarea afacerilor, geografie, sau istorie, astia care zic ca retelistica e cautata chiar au habar pe ce lume traiesc. happy

| venividivici2017 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, asa spun si eu.Dar banuiesc ca este dificil, mai ales daca nu ai nici o idee

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru venividivici2017):

Stai calm, ca nu e neurochirurgie. Pina sa te apuci de cursuri serioase nimic nu te opreste sa iti pui un Linux pe desktop sau laptop si sa te joci si singurel cu una-alta. Uite o resursa foarte buna de inceput: https://profs.info.uaic.ro/~busaco/teach/courses/net/net-biblio.html#carti

| venividivici2017 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc mult!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasă-te ca rețelistică și programare nu se face după o zi pe alta, sunt enorm de multe lucruri de știut, și fără a-ți dedica 6 ani in care sa înveți nu poți profesa cu un salariu decent, plus ca nu te angajează nimeni fără facultate in domeniul asta.